Standardní dny otevřených dveří formou osobní prohlídky školy nebudou s ohledem na současnou epidemiologickou situaci realizovány. Naše škola nabízí alternativu formou virtuální prohlídky školy.
V maturitním oboru Praktická sestra otevíráme 3 třídy s počtem 81 žáků, vždy 27 žáků ve třídě.
V učebním oboru Ošetřovatel otevíráme1 třídu s počtem 20 žáků.
Diplomovaná všeobecná sestra – 32 studentů – jedna studijní skupina
Diplomovaná všeobecná sestra – kombinované studium – 32 studentů – jedna studijní skupina
Diplomovaná dětská sestra – 23 studentů – jedna studijní skupina
Přijímací zkouška se u tohoto oboru nekoná. Přijímací řízení proběhne bez účasti uchazečů na základě studijních výsledků ze ZŠ.
Termín odevzdání přihlášky je do 1. března 2024.
U oboru Praktická sestra i oboru Ošetřovatel stačí standardní potvrzení praktického lékaře na přihlášce ke studiu Studující zdravotnických škol oboru vzdělání Praktická sestra jsou povinni být proočkováni proti virové hepatitidě B.
Vyhodnocení výsledků přijímacího řízení proběhne na základě kritérií, která stanoví ředitel školy a zveřejní na webu školy nejpozději do 31. 1. 2024. Informace o výsledcích přijímacího řízení budou k dispozici na webu školy a úřední desce školy do 29. dubna 2024.
Plnění odborné praxe je rozdílné u jednotlivých oborů.
Praktické vyučování probíhá na pracovištích poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb pod přímým vedením odborné učitelky. Hlavním partnerem pro realizaci praktického vyučování je Krajská nemocnice T. Bati, a.s. Zlín. Praktické vyučování v klinických podmínkách zahajují žáci ve 3. ročníku 14 hodin týdně a ve 4. ročníku 14 hodin týdně. Ve 3. ročníku navíc probíhá Odborná praxe, která je realizována v týdenních blocích – 3. ročník 4 týdny.
Odborný výcvik je organizován formou cvičení ve škole v odborných učebnách, a následně v klinických podmínkách u poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb, pod vedením učitelek odborných předmětů. Odborný výcvik v klinických podmínkách zahajují žáci ve 2. ročníku v rozsahu 12 hodin týdně, Ve 3. ročníku se navyšuje počet hodin na 21 hodin týdně.
Praktická sestra – absolventi jsou středními zdravotnickými pracovníky. Uplatní se u poskytovatelů zdravotních služeb – zdravotnická zařízení lůžkového i ambulantního charakteru, domácí ošetřovatelská péče, zařízení sociálních služeb, zařízení geriatrické péče, hospicové i respitní péče. Absolventi se mohou dále vzdělávat na vysokých nebo vyšších odborných školách, zejména v ošetřovatelských oborech a v odborných kurzech pro zdravotnické pracovníky.
Ošetřovatel – absolventi se uplatní v nemocnicích, ošetřovatelských centrech, v domácí ošetřovatelské péči, v zařízeních sociální péče, ve stacionářích pro osoby se zdravotním postižením, v zařízeních pro seniory a hospicích, v jeslích.
Ano, pro neubytované žáky a studenty obědy, pro ubytované žáky a studenty celodenní stravu, snídani, oběd, večeři. Cena celodenní stravy je 123,– Kč (snídaně 40,– Kč, oběd 43,– Kč, večeře 40,– Kč).
Ano, žáci/ studenti jsou ubytování na Domově mládeže ve dvoulůžkových a v šesti jednolůžkových pokojích. Cena ubytování na 1 měsíc je 1.300,– Kč.
Ano, chlapci studují na všech nabízených oborech, vyjma oboru Diplomovaná dětská sestra kde studují zatím pouze dívky.
Ano, naše škola organizuje tento pobyt v první ročníku SŠ v prvním či druhém zářijovém týdnu po nástupu do školy.
Ano
V rámci přijímacího řízení budou zohledněny tři parametry:
Ano
Ne
Povinné zkoušky
Pouze jeden jazyk – Anglický
Ne. Žáci si pro studium zajišťují pouze běžnou školní výbavu a pomůcky: učebnice, sešity, psací potřeby, přezůvky, cvičební úbor. Ve 3. ročníku pro praktickou výuku zdravotnickou obuv a bílé kalhoty, halena je mu zapůjčena.
V Krajské nemocnici T. Bati, a.s. budou žáci absolvovat praktické vyučování při studiu všech oborů vzdělávání.
Výuka je zajištěna, v závislosti na učebních plánech jednotlivých oborů, na pracovištích ambulancí a standardních oddělení interního, chirurgického, geriatrického a pediatrického typu, na JIP, ARO, operačních sálech, porodních sálech. Při praktickém vyučování bude žák/student v bezprostředním kontaktu s učitelkami odborných předmětů, staničními a jinými pověřenými odbornými pracovníky. Uvedení pracovníci budou učit jednotlivým praktickým dovednostem ošetřovatelské péče o nemocné a zraněné.
S pracovníky Krajské nemocnice T. Bati, a.s. se žáci také setkávají při soutěžích první pomoci, při Festivalech kazuistik SZŠ a VOŠZ, nebo při odborných seminářích a konferencích.
Ne, uvedené předměty se vyučují v tomto rozsahu:
Každý žák se specifickou poruchou učení nebo jinými speciálními vzdělávacími potřebami je na základě žádosti zařazen do systému tzv. speciálního vzdělávání. Škola v plném rozsahu respektuje doporučení pedagogicko-psychologické poradny či jiného poradenského zařízení a zajistí každému žákovi optimální podmínky pro studium.
Žáci mají možnost rozvíjet své znalosti a dovednosti prostřednictvím řady aktivit – žáci se pod vedením učitelů podílejí na přípravě různých vzdělávacích akcí přednášek pro děti i dospělé, přednášejí, provádějí při zdravotně zaměřených aktivitách různá měření zdravotních ukazatelů apod.), žáci se zapojují i do projektů – již tradičně škola organizuje úspěšný projekt Zdravý úsměv – žáci „učí děti v mateřských školách regionu pečovat o zdravý chrup, škola je zapojena do dobrovolnických aktivit zaměřených na děti i dospělé. Žáci se v rámci exkurzí a projektů účastní výjezdů do zahraničí Svoje znalosti a dovednosti mohou žáci uplatnit v řadě soutěží a přehlídek soutěže zaměřené na odbornost ve zdravotnictví – ošetřovatelství, první pomoc, psychologie a komunikace, klinická propedeutika.
PRAKTICKÁ SESTRA je nelékařský zdravotnický pracovník způsobilý k výkonu povolání bez odborného dohledu, poskytuje ošetřovatelskou péči a ve spolupráci s lékařem nebo zubním lékařem se podílí na preventivní, léčebné, rehabilitační, paliativní, neodkladné, diagnostické a dispenzární péči. Vzdělání získává absolvováním čtyřletého maturitního oboru na střední škole.
OŠETŘOVATEL je nelékařský zdravotnický pracovník, který se pod dohledem všeobecné sestry, porodní asistentky nebo radiologického asistenta podílí na poskytování základní ošetřovatelské péče aj. Vzdělání získává absolvováním tříletého studijního oboru.
Maturita z matematiky není povinná. Samozřejmě je možné zvolit si matematiku jako maturitní předmět. Obecně se ovšem nedoporučuje.
PRAKTICKÁ SESTRA: Po úspěšném absolvování školy žáci volí buď studijní, nebo zaměstnaneckou kariéru. Jako zaměstnanci se absolventi uplatní v různých zdravotnických zařízeních lůžkového i ambulantního charakteru, např. v nemocnicích, na poliklinikách a v lékařských nebo ošetřovatelských centrech, v ordinacích praktických nebo odborných lékařů a v domácí ošetřovatelské péči, dále jako zdravotničtí pracovníci v zařízeních sociální péče a služeb (např. v domovech pro seniory, v domovech se zvláštním režimem, v charitách, stacionářích pro osoby se zdravotním postižením, aj.)
OŠETŘOVATEL: uplatní se v nemocnicích, ošetřovatelských centrech, v domácí ošetřovatelské péči, v zařízeních sociální péče, ve stacionářích pro osoby se zdravotním postižením, v zařízeních pro seniory a hospicích, v jeslích.
Na VOŠ mohou absolventi SŠ dále studovat ve studijních programech Diplomovaná všeobecná sestra v denní a kombinované formě a obor Diplomovaná dětská sestra.
Na vysoké škole naši absolventi navštěvují především tyto
bakalářské a magisterské studijní programy:
Bakalářské programy: Ošetřovatelství; Fyzioterapie; Zdravotně
sociální a geriatrická péče; Veřejné zdravotnictví; Výživa
člověka; Všeobecná sestra; Porodní asistentka; Zdravotnický
management …
Magisterské studijní programy: ošetřovatelského zaměření (specializace ve zdravotnictví – lékařské vědy, ekonomika a řízení zdravotnictví, učitelství zdravotně sociálních předmětů, sociální práce se zdravotnickým profilem) pedagogického zaměření (učitelství, speciální pedagogika…)
Velmi záleží na osobních cílech každého absolventa, příležitosti najít uplatnění na trhu práce určitě jsou. Poptávka po zdravotnických pracovnících stále trvá a v dnešní náročné době je předpoklad dalšího růstu jejich potřeby.
Některé typy nelékařských zdravotnických pracovníků pracují tzv. pod odborným dohledem – tzn. při dosažitelnosti rady a pomoci zdravotnického pracovníka, který může pracovat bez odborného dohledu jako je například všeobecná sestra a porodní asistentka. Praktická sestra pracuje samostatně, provádí výkony, ke kterým má kompetence, a nese plnou odpovědnost za jejich standardní provedení. Pokud se setká s problémem přesahujícím její pravomoc, kontaktuje všeobecnou sestru nebo porodní asistentku.
Přímé vedení – tzn. při stálé přítomnosti a podle pokynů zdravotnického pracovníka způsobilého k výkonu těchto činností bez odborného dohledu a v rozsahu, který tento zdravotnický pracovník určí např. Sanitář.
Kvalifikaci všeobecné sestry získá praktická sestra úspěšným absolvováním dalšího studia, a to na vyšší odborné škole (3 leté studium – Diplomovaný specialista) nebo na vysoké škole (3 leté bakalářské studium – Bakalář).
Naše škola nabízí pro žáky také možnost prostupnosti oboru, tzn., že pokud žák dosahuje výborných výsledků v učebním oboru Ošetřovatel a požádá o přestup do maturitního oboru a zároveň úspěšně vykoná rozdílové zkoušky, může nastoupit do 2. ročníku oboru Praktická sestra. O všech těchto skutečnostech jsou samozřejmě informování rodiče žáka.
Samozřejmě je prostupnost umožněna i z maturitního oboru na obor učební. Důvodem je mnohdy to, že žák nezvládá objem učiva, zbytečně se trápí. Na začátku je domluvena schůzka s rodiči, kteří jsou i informování o této možnosti. Záleží zde však na rozhodnutí zákonného zástupce, zda tuto možnost přijmou či nikoli. Zde již není podmínka vykonání rozdílové zkoušky.
Ambulantní péče
Lůžková péče
Zdravotní služby poskytované v dětských domovech pro děti do 3 let věku
Domácí péče
Proto na všech těchto typech pracovišť absolvují během studia odbornou praxi.
Naši žáci a studenti mohou získat zkušenosti na odborných stážích v zahraničí v rámci programu Erasmus+. Vyjeli na zkušenou do Německa či Irska.
Možnosti jsou omezeny vzhledem k nutnosti 100% účasti na praktickém vyučování
Na naší škole existuje školské poradenské pracoviště, které se skládá ze školního metodika prevence, výchovného poradce, kariérového poradce a školního psychologa. Všichni úzce spolupracují.
Školní metodik prevence v průběhu školního roku a dle potřeby provádí ve spolupráci s třídními učiteli preventivní programy, které jsou zaměřené na stmelování kolektivu a udržení dobrého školního a třídního klimatu. Dále ve třídách provádí šetření možného výskytu rizikového chování, situaci monitoruje a evaluuje. Školní metodik prevence má každý týden vymezeny konzultační hodiny pro žáky a v případě potřeby se věnuje prevenci kdykoliv. O všech aktivitách si vede přehledné záznamy a zápisy.