Erasmus+2023-1-CZ01-KA121 Informace o škole – Projekty – Erasmus+

Naše třítýdenní odborná praxe v řecké Soluni

NAŠE CESTA

Po náročných teoretických přípravách naše praktická stáž začala na nádraží v Otrokovi­cích, kde jsme se rozloučili s našimi blízkými, a naskočili na vlak směr Vídeň. Ve Vídni jsme se se společně naobědvali a pak jsme se vrhli na další vlak – tentokrát směřující k letišti Schwechat. Let do Soluně, nebo taky Thessaloniki, utekl jako voda, trval totiž jen necelé dvě hodinky. Na letišti na nás už čekal autobus, který nás odvezl do hotelu Esperia **. Pokoje byly dvou nebo třílůžkové, každý den nás čekala snídaně, kde jsme si mohli vybrat, na co zrovna máme chuť. Oběd jsme zvolili vždy individuálně a na večeře jsme chodili společně do tří vybraných restaurací – Akron, Marathos, Kantuni. Místní kuchyně včetně známých tzatziků nám natolik chutnala, že jsme často zanechávali naprosto prázdné talíře. Soluň, druhé největší město Řecka a hlavní město regionu Makedonie, leží u pobřeží Egejského moře. Historie Soluně sahá až do 4. století př. n. l., kdy byla založena jako důležitý uzel obchodních cest a kulturních vlivů. Historii tohoto města můžete vidět na každém rohu. Památky jako Rotunda, Bílá věž, Galeriův oblouk, Bazilika sv. Demetria nebo Aristotelovo náměstí na vás zde dýchnou atmosférou dávných dob. Po celou dobu naší stáže nám byla k dispozici Šárka Kotsia, která pracovala v agentuře, a byla tak neodmysli­telnou a nenahradi­telnou pomocnicí při dorozumívání po celou dobu.

NAŠE PRAXE

Odbornou praxi jsme vykonávali v domově pro seniory Diamantideos Stegi – v překladu ,,Diamantová střecha". Pracovní doba trvala od 9:00 do 13:00 hod. Do zařízení jsme každý den společně se Šárkou jezdili autobusem z agentury. Cesta trvala asi půl hodiny. Zařízení mělo tři podlaží, přízemí a dvě patra. V přízemí se nacházely technické místnosti, prádelna, kadeřnictví, kuchyň a jídelna. Ve zbylých dvou patrech byly pokoje klientů, společenské místnosti, balkóny, terasy a místnost pro personál. Pokoje klientů byly jednolůžkové nebo dvojlůžkové. Náplní naší práce byla celková koupel klientů, rehabilitace, měření FF, převaz dekubitů a hlavně komunikace a aktivizace. Klienti byli moc hodní a vstřícní, velmi si vážili naší péče a radovali se z naší přítomnost. V rámci stáže jsme měli možnost navštívit i nemocnice a porovnat tak péči u nás a v řeckých zdravotnic­kých zařízeních. Navštívili jsme 2 nemocnice – Ippokratio General Hospital of Thessaloniki a Psychiatric­kou nemocnici. Tak jako u nás i v Řecku je zdravotnická péče rozdělena na soukromý a státní sektor. Z našeho zjištění bohužel dochází k podfinan­covaní státních nemocnic a odlivu zdravotnic­kého personálu do soukromého sektoru. 

Nemocnice Ippokratio General hospital of Thessaloniki je nemocnice státní. V této nemocnici jsme měli možnost navštívit Kardiologické oddělení. Toto oddělení bylo nově zrekonstru­ované a v rámci oddělení jsme měli možnost vidět jednotku intenzivní péče, vybavení tohoto oddělení a taktéž jsme nahlédli na sál, kde zrovna probíhala koronarogra­fie. Dostali jsme se na oddělení Urgentního příjmu a Hematologicko-transfuzního oddělení, kde nás zdravotní sestra provedla celým procesem odběru krve a jejího zpracování. Tato Hematologicko-transfuzní stanice je největší v Makedonii. Druhou nemocnici, kterou jsme navštívili, byla Psychiatrická nemocnice. Hned na začátku nás přivítala pracovnice nemocnice, která nás seznámila s historií nemocnice a všeobecně psychiatrické péče v Řecku. Poté jsme měli možnost prohlédnout si celý areál a následně se setkat se dvěma psychiatry pracujícími na oddělení pro trestně stíhané pacienty s duševními chorobami. Tito lékaři nám předali své cenné zkušenosti, odborné zkušenosti a příběhy z praxe. Dále jsme navštívili oddělení akutního přijmu a stacionář zřizovaný pro pacienty, kteří překonali akutní fázi svého onemocnění. V rámci Psychiatrické nemocnice jsme navštívili i Rezidenční dům “Chrysalli­da”, který se nachází v okrajové časti Soluně zvané Perea. Toto zařízení je zřizované pro klienty s psychickým onemocněním, kteří nemají možnost vlastního bydlení nebo nejsou schopni samostatně žít. Obě tyto exkurze nám přinesly mnoho informací a poznatků o zdravotní péči v Řecku. Díky vzájemné komunikaci s řeckým personálem jsme se my i Řekové dověděli o systému zdravotní péče v našich zemích.

VOLNÝ ČAS

Ve volném čase jsme měli skvělý program organizovaný agenturou. Každé dva dny v týdnu jsme vyráželi na odpolední exkurze k historickým památkám v Soluni, jako je Rotunda, Galeriův oblouk, Bílá věž, Kostel svaté Sofie, Chrám svatého Dimitrije nebo majestátní byzantské hradby. Na všech těchto výletech nás doprovázela úžasná historička Ioana, která svým poutavým projevem dovedla oživit i ty nejstarší kameny a vyprávěla nám fascinující příběhy o každé památce. Pokud jsme zrovna neměli naplánované odpoledne, vydávali jsme se prozkoumávat místní uličky, ponořili jsme se do kultury a nechybělo ani objevování místních pláží. Někteří z nás se rádi vyžívali v chytání bronzu, jiní však rychle zjistili, že panthenol bude jejich nový nejlepší přítel.

Navštívili jsme také Muzeum iluzí, kde jsme objevovali svět optických klamů, a užili jsme si den v místním aquaparku plný adrenalinu a vodních radovánek. Nechyběla ani plavba lodí, během které jsme mohli obdivovat krásy Soluně z vodní hladiny, a projížďka na koloběžkách. Ta se stala jednomu z nás osudnou. Byly to dny plné zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat.

CO NÁM STÁŽ DALA A CO NÁM VZALA

Pobyt v Řecku nám přinesl nesmírně cenné zkušenosti a zároveň nám umožnil proniknout hlouběji do zdejší kultury této nádherné země. Kromě toho jsme si uvědomili, jak vysokou úroveň má naše zdravotní péče doma a jak často si neuvědomu­jeme, jakým komfortem vlastně disponujeme. Měli jsme unikátní příležitost porovnat řecký a český zdravotní systém a všichni jsme se shodli, že to, co se učíme a co po nás naši učitelé na praxi požadují, má obrovský smysl. Byli jsme svědky situací, kdy některé prvky péče, které bereme jako samozřejmost, v řecké praxi chybí. Co nám stáž vzala, je však složitější posoudit. V tuto chvíli je ještě příliš brzy na úplnou reflexi. Asi každý z nás se potýkal se steskem po našich blízkých. Při hodnocení úrovně péče v řeckém domově nám na čele přibyly vrásky.

Přesto ničeho nelitujeme, protože jsme měli obrovskou příležitost zažít tohle všechno na vlastní kůži, a každý z nás si z této zkušenosti odnesl něco cenného. Můžeme s jistotou říci, že tato stáž nás obohatila ve všech aspektech – profesních i osobních.

Během této stáže jsme se naučili i několik řeckých slovíček, jako je “efcharisto” (děkuji) nebo “kalimera” (dobrý den), což nám pomohlo ještě více se sžít s místními obyvateli a jejich kulturou. Autor: Barbora Matouchová, Sabina Opavská a Vendula Surovcová

Stínování v Polsku

Ve dnech 17.6.-21.6. 2024 proběhlo stínování aktivit NLZP v Univerzitní nemocnici II dr. Jana Biziela v Bydgoszczi na kardiologii. Byly jsme seznámeny s provozem oddělení, s ošetřova­telskou dokumentací, mohly jsme porovnat polské ošetřovatel­ské standardy se standardy v KNTB a.s. Zajímavostí bylo nakládání s léčivy. Zlepšily jsme si komunikační dovednosti v polském jazyce. Kromě prohloubení odborných znalostí jsme se dověděly o vzdělávacím systému zdravotníků v Polsku, porovnaly jsme kompetence všeobecných sester a mohly jsme poznat průběh praktického výcviku sester a mediků v Lékařském simulačním centru. Autor: Ivana Hruboňová a Radka Vyoral Krakovská

ERASMUS + – JAZYKOVÝ KURZ MALTA

Jazykový kurz na Maltě byl organizován díky projektu Erasmus+ a umožnil tak účast jedné z našich odborných učitelek na kurzu anglického jazyka na Maltě. Kurz v jazykové škole ESE v St Julian´s pro­bíhal od 03. 06. do 06. 06. 2024 a měl celkem 20 hodin prezenční výuky a e-learningovou podporu na procvičení nabytých vědomostí. Na začátku kurzu bylo vyžadováno absolvování rozřazovacího testu a pohovor v ANJ. Samotná výuka probíhala ve dvou blocích ve skupinách v p­očtu 3 – 6 studentů z různých koutů světa (např. Brazílie, Turecka, Jižní Korey).

Výuka angličtiny byla zaměřena na ústní komunikaci, výslovnost, poslech, rozšíření gramatiky a slovní zásoby. Příjemná atmosféra a úžasná lektorka byla inspirací pro intenzivní vzdělávání v ANJ. Volný čas umožnil poznávat kulturní a přírodní krásy Malty a zdokonalit tak své komunikační schopnosti v angličtině v běžných sociálních situacích.

Autor: Mgr. Olga Králíková

Přípravná návštěva v řecké Soluni

V rámci programu Erasmus+ se vydaly dvě zástupkyně školy a jedna odborná učitelka na přípravnou návštěvu do řecké Soluně, aby vyřídily všechny podmínky pro blížící se stáž osmi vybraných žáků, která se bude konat v červnu. Hlavním úkolem této návštěvy bylo zajistit všechny potřebné dokumenty, dohodnout podmínky stáže a navštívit Domov pro seniory, kde budou naši žáci oboru Praktická sestra působit. Přípravná návštěva proběhla velmi úspěšně a my se s nadšením těšíme na to, kdy v červnu naši žáci odjedou na třítýdenní stáž do Soluně, města známého také jako Thessaloniki. Autor: Mgr. Michaela Matoušů

Jazykový kurz v Limassolu s Bayswater Cyprus

V rámci projektu Erasmus+ 2023–1-CZ01-KA121-VET-000115997 j­sem se zúčastnila jazykového kurzu angličtiny ve dnech 30. října – 10. listopadu 2023 na Kypru. Celkový počet hodin výuky (25 hodin týdně) byl plně využíván pro intenzivní výuku s důrazem na komunikaci, rozšíření znalostí gramatiky a slovní zásoby. Organizace kurzu, zajištění výuky, učební pomůcky, spolupráce lektora bylo výborně připravené školou Bayswater Cyprus. která kurzy organizuje. Město Limassol s bohatou historií poskytuje dokonalé prostředí pro studium a současně nabízí úžasné možnosti pro odpočinek a volný čas. Díky harmonogramu byl každý den naplněn výukovými i volnoča­sovými aktivitami. Navštívila jsem historická místa, muzea, přírodní krásy, místa spojená s tradicemi ostrova, jeho historií, multikultu­rou. Zdokonalila jsem nejen své jazykové dovednosti, ale poznala jsem mnoho účastníků z různých zemí, seznámila jsem se s ostrovem Kypr. Bayswater Cyprus si zaslouží uznání za pečlivě promyšlené a profesionální uspořádání kurzu, který spolu s výukou zajišťuje i skvělý zážitek.

Autor: Mgr. Michaela Matoušů

ICT Kurz v Itálii pro učitele

Prozkoumejte nekonečné možnosti Microsoft 365

Představte si týdenní pobyt v jednom z nejkrás­nějších měst na světě s možností objevit jeho starobylé klenoty a zároveň získat nové znalosti a dovednosti, které lze okamžitě použít ve své práci učitele. Tohle všechno se stalo realitou pro ty, kdo se zúčastnili kurzu ICT pro učitele s názvem Microsoft for Education: Powerful Tools to Create, Share and Inspire v italské Florencii v termínu 9. –14. 10. 2023.

Kurz zahrnoval nejdůleži­tější programy z rodiny Microsoft 365 a umožnil účastníkům prozkoumat funkce, které nebyly většinou známé, a získat ucelený pohled na automatizaci procesů a správu dat v Excelu. Vytvářel jsem například plány lekcí s možností sdílení cvičení v One Note, interaktivní prezentace pomocí Sway, objevil jsem další možnosti nástrojů jako Word, PowerPoint, Teams, One Drive a Share Point s mnoha užitečnými funkcemi a nápady pro kreativnější výuku informatiky.

Kurz byl interaktivní a dynamický s mnoha příležitostmi pro diskuse a výměnu nápadů a zkušeností s kolegy a přáteli z celého světa. Můj největší zážitek z tohoto kurzu bylo setkání s lidmi z celého světa. Poznal jsem, jak může jazyk programování sjednocovat odlišné kultury a pomoci překonat jazykovou bariéru. Bylo krásné vidět, jak se každý učitel snaží zdokonalovat svou výuku a jak je schopen spolupracovat při řešení různých výukových problémů.
Kurz ICT v Florencii byl naplněn především snahou o osvojení si nejužiteč­nějších nástrojů a technik pro výuku informačních technologií. Pro učitele, kteří se chtějí zlepšit v technolo­giích a maximalizovat využití Microsoft 365 ve své výuce, je to skvělá příležitost pro získání nejlepších znalostí a zkušeností, které lze okamžitě uplatnit ve své škole a podpořit tak kreativní vzdělávání svých studentů. K atmosféře kurzu neodmysli­telně patří i město plné historických památek s neopako­vatelnou atmosférou.

Autor: Mgr. Kamil Šrubař

Erasmus+ Berlín, Německo

Naše tři týdny stáže v Berlíně máme úspěšně za sebou a teď už nám nezbývá nic jiného, než se poohlédnout zpět a zrekapitu­lovat si celý náš pobyt.

Celá naše cesta začala 1. 10. 2023 na vlakovém nádraží v Otrokovi­cích, odkud jsme odjížděly do Berlína plné očekávání poznat jiné než české zdravotnic­tví. Měly jsme velkou motivaci poznat jiný systém zdravotnic­tví, seznámit se s Berlínem i německým způsobem života. Cesta byla dlouhá a úmorná, ale i přesto jsme si ji dokázaly zpříjemnit řízky a koláči od maminek, vtipnými historkami nebo posilujícím spánkem. Po příjezdu do Berlína na hlavní nádraží nás čekal kulturní šok. Všude spousta lidí různých kultur a vyznání, jediné, co nás uklidňovalo, byla přítomnost paní učitelky Holubové. Následně nás vyzvedl pan Nikita, který měl být naší oporou po celé tři týdny (snažil se, ale moc mu to nešlo). Zavedl nás pomocí MHD na naše ubytování, které bylo velmi odlehlé od centra města. Po příjezdu studentů SŽS Opava nás všechny čekala hromadná úvodní schůze, zabydlení se v našich nových pokojích, večeře a zasloužený odpočinek. 

Odborná praxe

Pracovaly jsme ve třech domovech pro seniory. Vendy, Kačka a Barča pracovaly v zařízení Volkssoli­darität, kde se staraly o seniory, u kterých prováděly hygienickou péči, staraly se o jejich dietní i pitný režim a asistovaly sestrám u odborných výkonů. Jejich pracovní doba začínala v 7:00, a to prováděním hygienické péče, pomáháním s krmením pacientů a asistencí při podávání léků. Dopoledne následovaly různé typy aktivit, oběd a kávový dýchánek. Následně holky odcházely zpět do Fuchsbau (ubytovna) a těšily se na další pracovní den.
Eliška s Luckou pracovaly v zařízení Johannesstift Diakonie, kde pečovaly o lidi s mentálním i fyzickým postižením. Jejich náplní práce bylo zajistit hygienickou péči u těchto klientů, pomáhaly s krmením a vytvářely pro klienty adekvátní zájmové činnosti: zhotovení výrobků z keramiky, rehabilitace, účast na muzikotera­pii. Chodily do práce na 9:00 a hned se zapojovaly do chodu celého zařízení. Pracovní doba jim končila v 15:00, a když se konečně po hodinové cestě z práce zpět na ubytování dostaly do Fuchsbau, byly zralé tak akorát na „smrt“. Adélka, Agi, Anička, Lucka a Melánka pracovaly v zařízení Lavanda Pflegedienst (pečovatelská služba), kde se staraly o pacienty s různým typem demence. Dbaly u nich na správnou hygienickou péči, stravovací návyky, sledovaly jejich pitný režim a staraly se o celkový komfort pacientů. Jejich den začínal v 7:00 hygienou, podáváním snídaně a asistováním u podávání léků. Následovaly dopolední aktivity, někteří klienty pospávali, ale nakonec se všichni setkali opět u oběda. Po obědě holky odcházely zpět do Fuchsbau, kde některé z nás čekala příprava oběda.  

Volný čas

Během našeho volného času, pokud jsme zrovna neměly odpolední siestu, jsme poznávaly krásy Berlína. Navštívily jsme Reichstag­sgebäude, Brandeburskou bránu a památník židovských obětí během druhé světové války. Celý Berlín jsme taky měly možnost vidět z televizní věže na Alexander­platzu. Televizní věž je 203 metrů vysoká a některým z nás bylo lehce nevolno, když jsme z této výšky pozorovaly město. Chválíme Vendy za statečnost, nebylo jí opravdu dobře.

Někteří z nás měly možnost vidět Charlotten­burg, berlínskou zoo, olympijský stadion nebo Vítězný sloup. Také jsme podnikli výlet do Postupimi společně se SZŠ Opava. Viděli jsme krásné zámky a přiučili jsme se také něco z dějepisu. Mnoho z nás trávilo většinu svého volného času na Festivalu světel, konkrétně v okolí Berlínské katedrály, kde jsme měli možnost vyslechnout koncerty pouličních umělců.

Co nám Berlín dal i vzal

V Berlíně jsme se přiučily spoustě nových věcí. Naučily jsme se pracovat s novými pomůckami typickými pro německé zdravotnictví (zvedák pro imobilní pacienty, který nám šetřil záda při manipulaci s pacienty), poznaly jsme i systém německého zdravotnic­tví. Více jsme se osamostatnily a zvládly překonat neskutečnou jazykovou bariéru. Berlín nám také dal nové kamarády, se kterými se v následu­jících týdnech rády znovu setkáme. Berlín nám vzal nejen paní učitelku Holubovou, která nás musela po prvním týdnu stáže bohužel opustit, ale i všechny naše iluze o zdravot­nictví v zahraničí, peníze z našich bankovních účtů, spoustu mozkových buněk při komunikaci nejen s pacienty a kolikrát i hodiny spánku. Naši stáž v Berlíně jsme si všechny moc užily, rozšířily jsme si obzory o spoustě nových věcí. Jsme rády za tuhle životní zkušenost.
Autorka: Agáta Kluková, Vendula Pilková

Sdílet

Poslední úprava

Kamil Šrubař
SZŠ a VOŠZ Zlín —

Sdílet