Vášnivá láska mladého páru, kterou vystřídá sterilní chlad nemocničního prostředí a prázdnota po interrupčním zákroku. Toto stále aktuální téma básně Balada o nenarozeném dítěte od Jiřího Wolkra si vybrala pro přednes Vendula Surovcová z 3.C. Reprezentovala naši školu v oblastním a krajském kole přehlídky sólových recitátorů a divadel poezie. Základní umělecká škola v Uherském Hradišti, která tento rok krajskou přehlídku hostila, připomínala zrcadlo, kterým se vchází do Říše divů. Realitu vystřídala mozaika dvaceti šesti skvěle podaných uměleckých textů poezie i prózy, vážných i humorných. Jak říká sama Vendulka, byl to nesmírně inspirativní zážitek, setkat se s tolika talentovanými vrstevníky se zájmem o literaturu a umění. Pro naši školu s odborným zaměřením byla účast v recitační soutěži úspěšnou premiérou, a pokud se v dalších letech objeví další talentovaní recitátoři, mohou následovat reprízy.
Lenka Březíková
Ve středu 10. 4. 2024 navštívila třída 3.A Domov pro seniory Lukov, p.o. Strukturu zařízení a poskytované služby nám představila vrchní sestra Bc. Markéta Románková. Dozvěděli jsme se, že kromě domova pro seniory je součástí zařízení také domov se zvláštním režimem. Následně nás vrchní sestra s denními sestrami provedla celým komplexem. Měli jsme tak možnost vidět jednotlivá oddělení Domova, denní místnosti, koupelny, kapli a zahradu. Děkujeme celému kolektivu DS Lukov za čas, který nám věnovali.
Marie Vilímková
Dnes jsme v rámci šablon navštívili biofarmu na Juré. Návštěvu jsme pojali turistickým výšlapem, abychom poznali i okolní krajinu ve Zlíně, po které se dostaneme na tuto biofarmu. Přivítal nás majitel farmy Tomáš Vrána, který nám udělal přednášku o bio potravinách, seznámil nás s farmou a jejich produkty. Některé z produktů jsme měli možnost vyzkoušet a opravdu byly výborné. Poté jsme si mohli farmu prohlédnout a podívat se na pastviny, kde se pase dobytek. Děkujeme majiteli farmy za vstřícný přístup a za zajímavou přednášku, která obohatila naše zemědělské obzory. Budeme se těšit na další možné setkání i v příštích letech.
Michal Polášek
Dne 21. 3. 2024 jsme navštívili Hospic Citadela ve Valašském Meziříčí. Byli jsme provedeni zařízením, kde nás zaujalo velmi příjemné a moderní prostředí a celkový přístup ke klientům. Měli jsme možnost nahlédnout přímo na pokoj, líbilo se nám jeho hezké vybavení a přímý přístup ven z pokoje prostřednictvím vlastního balkonu. Myslím, že by se mezi námi našli jedinci, kteří by si dokázali představit zde pracovat. Následovala prohlídka Domovu pro seniory se zvláštním režimem. Vedoucí sestra nás provedla oddělením, viděli jsme denní místnost pro seniory, kde zrovna pletli pomlázky na Velikonoce a součástí aktivity byla taktéž canisterapie.
Následující den 22. 3. 2024 jsme navštívili Psychiatrickou nemocnici
v Kroměříži a Kroměřížskou nemocnici. Psychiatrická nemocnice byla
velice zajímavá. Překvapilo nás, jak je areál velký a jeho rozdělení na
několik oddělení. Po celou dobu nás provázel Mgr. Jonáš Hickl, Dis.
Dozvěděli jsme se, že je to 3. největší psychiatrická nemocnice, která
má 33 oddělení a areál už má 115 let. Byli nám předány zajímavosti
o tom, jak to tam vše funguje. Navštívili jsme klub pacientů, kde mají
možnost chodit podle rozvrhu na hodiny angličtiny, zumbu, zpěv nebo třeba
hraní bowlingu a kulečníku. Taktéž jsme měli možnost se seznámit
s různými formami ergoterapie, jako např. tvoření pomocí keramiky,
malování, práci se dřevem aj. Poté jsme se šli podívat do
Kroměřížské nemocnice, kde jsme navštívili chirurgické a ortopedické
oddělení. Pod vedením vrchní sestry jsme navštívili chirurgické
oddělení, které je rozdělené na ženské a mužské, kdy součástí
mužského oddělní je i jednotka intenzivní péče. Informovala nás
o organizaci a uspořádání oddělení, předoperační a pooperační
péči. Poslední částí byla ortopedie, kde se nám věnovala vrchní sestra,
provedla nás oddělením, pokoji a ošetřovnou pro hospitalizované pacienty
po operacích.
Jsme moc rádi že jsme se mohli zúčastnit obou exkurzí a dozvědět se tolik
zajímavých informací.
Kamila Knapová, 2.O
V pondělí 18. 3. 2024 jsme navštívili urgentní příjem a oddělení centrální sterilizace. Exkurze byla velmi zajímavá a poučná. Poprvé jsme se na oddělení urgentního příjmu setkali s živými pacienty v prostorách čekárny, expektační místnosti a následně i na sádrovně. Oddělením nás provázela vstřícná a usměvavá vrchní sestra, kterou nezaskočil žádný náš dotaz. Jako bonus nám sestřička na sádrovně ukázala, jak se pracuje se sádrovým obvazem, jak se tento obvaz přikládá na horní končetinu a díky tomu Bety odcházela zpět do školy s čerstvou sádrovou dlahou. Po obědě jsme se šli podívat na oddělení centrální sterilizace, které je umístěno v budově chirurgie, v blízkosti centrálních operačních sálů. Před vstupem do pracovních prostor jsme se převlékli do plášťů, nasadili jsme si slušivé čepice a návleky na boty. I tímto oddělením nás provázela vrchní sestra, která nám ukázala přístrojové vybavení a celý proces předsterilizační přípravy i následné sterilizace instrumentária.
Žákyně 1.O
Anna Šťastná
Dne 21. března 2024 proběhl na naší škole již XVIII. ročník festivalu ošetřovatelských kazuistik žáků SZŠ z celé Moravy. Přehlídky se zúčastnilo 9 zdravotnických škol, a to SZŠ Kroměříž; SŠ průmyslová, hotelová a zdravotnická Uherské Hradiště; Masarykovo gymnázium, SZŠ a VOŠZ Vsetín; SZŠ Šumperk; SZŠ Brno – Jaselská; SZŠ Opava; OA a SZŠ Blansko; MSŠ-zdravotnická sekce, Nový Jičín a SZŠ a VOŠZ Zlín. Celý den probíhal v příjemné a srdečné atmosféře. Do programu byly zařazeny workshopy žáků a vyučujících přítomných škol, kde si zúčastnění předávali navzájem své zkušenosti. Svůj verdikt vynesla jak žákovská komise, tak i odborná komise složená ze sester z KNTB, a. s. Zlín zastoupená náměstkyní pro nelékařské zdravotnické pracovníky a kvalitu – Mgr. Kamilou Slabákovou, vrchní sestrou traumatologického oddělení – Mgr. Lenkou Vašákovou a staniční sestrou interní JIP Mgr. Michalou Šůstkovou. Ta označila jako vítězku Denisu Urbanovou ze Střední zdravotnické školy Brno – Jaselská s Ošetřovatelskou péčí u nemocného po oesophagoskopii, a žákovská komise vybrala Annu Binderovou a Davida Gampana ze SZŠ a VOŠZ Šumperk s Ošetřovatelskou péčí u nemocného s poruchou autistického spektra. Naše žákyně Sabina Opavská s Ošetřovatelskou péčí o pacienta s gliomem se umístila u odborné komise na 2. místě a u žákovské komise na 3. místě. Moc jí blahopřejeme. Festivalu se zúčastnilo kolem 200 posluchačů z řad žáků a odborných učitelek naší školy, ale také zúčastněných škol. Prezentujícím děkuji za vzornou přípravu, všem divákům za pozornost a 3. B ze perfektní organizaci.
Eva Řeháková
Mise
Věříme v to, že pečovat o druhého znamená přiblížit se k němu a uvidět v něm člověka.
Vize
Naše škola je prostorem ke vzdělávání a výchově cílevědomých a rozvinutých osobností; zdravotnických pracovníků, schopných a ochotných pomáhat.
Široké a otevřené dveře charakterizují otevřenost k žákům, studentům, rodičům, odborné i laické veřejnosti všech generací.
Cihlové stěny poukazují k nejlepší tradici zlínského školství, to znamená těsné propojení teorie s praxí – školy s nemocnicí.
Sloupy symbolizují stabilitu, pečlivost, pracovitost a osobní přístup.
Vítám Vás na stránkách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. Naše vzdělávací zařízení se řadí k tradičním a významným středním školám regionu.
Velkou devizou školy je, že je zaměřena výhradně na výuku zdravotnických oborů. Pro absolventy základních škol jsou to obory ošetřovatel a zdravotnický asistent, pro absolventy středních škol diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář. Nezaměřujeme se pouze na samotnou výuku, ale snažíme souběžně pro žáky a studenty vytvářet podmínky pro zájmovou činnost a nabízet jim aktivity přirozeně doplňující a rozvíjející získané vědomosti. Velký důraz klademe na estetičnost prostředí školy a budování zájmu žáků a studentů o jeho udržování a zdokonalování.
Znakem naší školy je profesionalita a náročnost pedagogického týmu skloubená s jeho lidským, osobním a empatickým přístupem. Samozřejmostí je při tom vzájemná úcta mezi vyučujícími a žáky. Snažíme se vést žáky a studenty k samostatnosti, zvyšování své odpovědnosti a k posilování role vlastní aktivity.
Na baťovskou tradici navazujeme důrazem na slovo spolupráce. Základem je rozvoj spolupráce v trojúhelníku žák, rodič, učitel, stejně jako spolupráce mezi všemi pracovníky školy. Chápeme zároveň školu jako přirozené komunitní centrum a proto je naším záměrem využít materiálního i lidského potenciálu školy ke spolupráci s institucemi a obyvateli Zlína. K tomuto účelu škola vytvořila vlastní instituci – Akademii v Broučkově ulici a postupně se snaží vytvářet nabídku pro obyvatele všech věkových kategorií. Je potěšitelné, že se do těchto aktivit přirozeně zapojují i naši žáci a studenti.
Naše škola nabízí příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se mohou žáci a studenti profesně i osobnostně rozvíjet. Věřím proto, že většina současných žáků a studentů je v naší škole spokojena jak s klimatem, tak i s úrovní vzdělávání a výchovy. Dokladem dobré práce všech pracovníků školy je, že naši absolventi s téměř stoprocentní úspěšností získávají zaměstnání nebo pokračují ve studiu na vyšších nebo vysokých školách.
Pro ty, kteří teprve uvažují o volbě školy, jsme proto výbornou volbou. Přijďte se sami přesvědčit.
Mgr. Hynek Steska, ředitel školy