Minulý týden proběhla teoretická část přednášek certifikovaného kurzu Paliativní péče pro nelékařské pracovníky. Osm nadšených sester, jejichž posláním je péče o těžce nemocné a umírající, sbíraly poznatky a novinky od odborníků z oboru onkologie, hospicové péče, psychologie, komunikace, výživy. Nyní je čeká praktická část na oddělení klinické onkologie KNTB, a. s. ve Zlíně a v hospicu Citadela ve Valašském Meziříčí. Děkujeme všem za účast a přejeme úspěšné dokončení kurzu, v jehož závěru obdrží certifikát Ministerstva zdravotnictví ČR.
Světlana Jančaříková
Čtvrteční dopoledne 30.5. přineslo pravé soutěžní napětí. Žáci 1. a 2. ročníku oboru ošetřovatel změřili své dovednosti v soutěži o nejlépe upravené lůžko. Soutěžilo se ve dvou kolech – v prvním kole soutěžící upravovali prázdné lůžko a v kole druhém, náročnějším, měli za úkol lůžko upravit i s ležícím nemocným. Celkem 18 odvážných soutěžících si s těmito úkoly poradilo velmi dobře a výkony všech byly velmi vyrovnané. Odborná porota složená z vyučujících zdravotnických předmětů spravedlivě hodnotila nejenom rychlost, ale především správný postup a závěrečný výsledek – kvalitně upravené lůžko. Také diváci, kteří vytvořili příjemnou atmosféru během soutěže, vybrali svého favorita.
A jak to celé dopadlo? Na prvním místě se umístila Barbora Kolková z 2.O, velmi těsně místo druhé obsadil Angelika Juračková z 2.O a třetí místo patřilo Katce Marušákové taktéž z 2.O. Cenu diváků získala Klára Doleželová z 2.O. Letošní 3.ročník soutěže však měl ještě jednoho vítěze. Stal se jím Mirek Zapletal z 1.O, který porotu ohromil užitím prvků kinestetiky v úpravě lůžka s nemocným.
Diplomy i ceny máme rozdány, vítěze známe a moc gratulujeme!!! Děkujeme všem účastníkům i divákům za příjemnou atmosféru a už se těšíme na další ročník soutěže.
Petra Matošková
Obdrželi jsme několik poděkování: KNTBpdf96 kBpřed 5 lety KNTBpdf278 kBpřed 5 lety Kroměřížpdf188 kBpřed 5 lety
Světlana Jančaříková
V úterý 28.5. 2019 odpoledne se konala prodejní akce " Pečeme pro Unicef " ve Zlatém Jablku v rámci 59. ročníku MDFFDM ve Zlíně. Domov mládeže se opětovně zapojil jak do pečení moučníků, tak i do přímého prodeje dobrovolně věnovaného sladkého a slaného pečiva. Za aktivní přístup a dobrou spolupráci náleží poděkování žákyním: Anežce Bolečkové, Sabině Barcuchové, Marii Chovančíkové, Kateřině Kulíškové, Tereze Fojtíkové a Vendule Jasiokové.
Jarmila Jánská
Kde berete inspiraci pro svá díla? Kdy jste začal psát? Proč vlastně píšete? Co vás na tom baví? Jak spolupracujete s nakladateli? Pro koho jsou vaše knihy? Tyto otázky padaly v pátek 24. 5. 2019 na autorském čtení spisovatelům Aloisi Marhoulovi a Ondřeji Hníkovi. Tato akce byla součástí projektu Zlínského kraje IKAP. Autoři nám také četli ukázky ze své prózy i poezie. Třídy 1. A a 2. A tak měly možnost vidět, jak se vyjádřil pan Marhoul, ještě „živé autory“.
Danuše Gregušová
Ve dnech 16.5. – 17.5. 2019 navštívili studenti druhého ročníku oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář hlavní město Prahu, aby se zúčastnili odborných exkurzí ve FN Královské Vinohrady (FNKV) a FN Motol. V rámci exkurze ve FNKV jsme navštívili Kliniku popáleninové medicíny, kde nás velmi zaujala prezentace problematiky termických poranění. Zvláštním přínosem byly prezentace konkrétních případů poranění a jejich následná terapie. V rámci exkurze na JIP dětského oddělení jsme shlédli nejen vybavení jednotlivých boxů, ale především specializované vzdušné lůžko, které jsme si někteří na závěr mohli vyzkoušet. Jako další pracoviště jsme navštívili Neurochirurgickou kliniku. Zde nám byli prezentovány nejčastější způsoby operací a postupy ošetřovatelské péče před a po těchto operacích. V závěru jsme se šli podívat na operační sály, JIP a standardní ošetřovací jednotku neurochirurgické kliniky.
Následující den jsme se sešli před Fakultní nemocnici Motol, kde nám byl představen dětský urgentní příjem, jednotka intenzivní péče dětské chirurgie a kardiologická jednotka. Na závěr jsme zamířili do technického zázemí nemocnice, kde nás nejvíc zaujali samoobslužné vozíky, které automaticky zajišťují rozvoz materiálu po nemocnici. Na všech odděleních proběhl odborný výklad k dané problematice, který byl provázen v přátelské atmosféře.
Petra Holubová
Mise
Věříme v to, že pečovat o druhého znamená přiblížit se k němu a uvidět v něm člověka.
Vize
Naše škola je prostorem ke vzdělávání a výchově cílevědomých a rozvinutých osobností; zdravotnických pracovníků, schopných a ochotných pomáhat.
Široké a otevřené dveře charakterizují otevřenost k žákům, studentům, rodičům, odborné i laické veřejnosti všech generací.
Cihlové stěny poukazují k nejlepší tradici zlínského školství, to znamená těsné propojení teorie s praxí – školy s nemocnicí.
Sloupy symbolizují stabilitu, pečlivost, pracovitost a osobní přístup.
Vítám Vás na stránkách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. Naše vzdělávací zařízení se řadí k tradičním a významným středním školám regionu.
Velkou devizou školy je, že je zaměřena výhradně na výuku zdravotnických oborů. Pro absolventy základních škol jsou to obory ošetřovatel a zdravotnický asistent, pro absolventy středních škol diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář. Nezaměřujeme se pouze na samotnou výuku, ale snažíme souběžně pro žáky a studenty vytvářet podmínky pro zájmovou činnost a nabízet jim aktivity přirozeně doplňující a rozvíjející získané vědomosti. Velký důraz klademe na estetičnost prostředí školy a budování zájmu žáků a studentů o jeho udržování a zdokonalování.
Znakem naší školy je profesionalita a náročnost pedagogického týmu skloubená s jeho lidským, osobním a empatickým přístupem. Samozřejmostí je při tom vzájemná úcta mezi vyučujícími a žáky. Snažíme se vést žáky a studenty k samostatnosti, zvyšování své odpovědnosti a k posilování role vlastní aktivity.
Na baťovskou tradici navazujeme důrazem na slovo spolupráce. Základem je rozvoj spolupráce v trojúhelníku žák, rodič, učitel, stejně jako spolupráce mezi všemi pracovníky školy. Chápeme zároveň školu jako přirozené komunitní centrum a proto je naším záměrem využít materiálního i lidského potenciálu školy ke spolupráci s institucemi a obyvateli Zlína. K tomuto účelu škola vytvořila vlastní instituci – Akademii v Broučkově ulici a postupně se snaží vytvářet nabídku pro obyvatele všech věkových kategorií. Je potěšitelné, že se do těchto aktivit přirozeně zapojují i naši žáci a studenti.
Naše škola nabízí příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se mohou žáci a studenti profesně i osobnostně rozvíjet. Věřím proto, že většina současných žáků a studentů je v naší škole spokojena jak s klimatem, tak i s úrovní vzdělávání a výchovy. Dokladem dobré práce všech pracovníků školy je, že naši absolventi s téměř stoprocentní úspěšností získávají zaměstnání nebo pokračují ve studiu na vyšších nebo vysokých školách.
Pro ty, kteří teprve uvažují o volbě školy, jsme proto výbornou volbou. Přijďte se sami přesvědčit.
Mgr. Hynek Steska, ředitel školy