Vážené paní ředitelky, páni ředitelé, zástupci škol,
chtěla bych Vám touto cestou moc poděkovat za to, že jste přijali naše pozvání a přijeli prezentovat svou školu k nám do Nivnice. Toto setkání ocenili i žáci a jejich rodiče. Snad to pomůže v dalším uvažování, kam nasměrovat jejich budoucnost. Snažila jsem se Vás všechny obejít, zároveň vím, že se mi to nepovedlo, protože jsem byla taktéž v roli rodiče deváťáka, tak se omlouvám. Věřím, že s řadou z Vás se naši žáci setkají ještě v rámci dnů otevřených dveří.
Děkuji Vám za ochotu a vstřícnost, příp. zanechané materiály. Pokud byste měli k dispozici ještě prezentace své školy v elektronické podobě, můžete nám je zaslat, při vhodné příležitosti bychom je pak našim žákům pustili.
Přeji Vám příjemný školní rok a těším se na další spolupráci.
Mgr. Hana Strommerová
Výchovná poradkyně pro kariérové poradenství ZŠ a MŠ J. A. Komenského
Nivnice
Naši školu zde prezentovala učitelka odborných předmětů, PhDr. Andrea Vykoukalová.
Světlana Jančaříková
1. ročník Zdravotnické olympiády pro žáky základních škol je za námi …. a má své vítěze. Naše škola uspořádala pod záštitou odboru školství Zlínského kraje 1. ročník Zdravotnické olympiády. Akce byla určena pro žáky 9. tříd základních škol celého Zlínského kraje. Účast byla hojná – semifinálového kola se účastnilo 70 žáků z různých základních škol. Olympiáda probíhala ve dvou kolech – semifinálového a finálového. Semifinálové kolo prokazovalo vědomosti žáků v oblasti první pomoci, environmentální výchovy, somatologie a z oblasti výživy člověka. Řešitelé vědomostního testu prokázali velké znalosti v těchto oblastech, bohužel se finálového kola mohlo účastnit pouze 23 žáků – úspěšných řešitelů s nejvyšším bodovým ohodnocením. Finálové kolo proběhlo 2.10. na půdě naší školy a hodnotilo praktické dovednosti ve výše uvedených oblastech. Bylo připraveno 12 stanovišť s různými úkoly. Finalisté si s úkoly poradili výborně – bojovali s nadšením a bylo znát, že je oblast zdravotní výchovy baví. Vnesoutěžních disciplínách si žáci a jejich doprovázející pedagogové mohli vyzkoušet modely odborné výuky, vyzkoušet měření krevního tlaku nebo poznávat osobnosti medicíny historické i současné. Jsme moc rádi, že jsme mohli posunout hranice vědomostí zase o kousek dál. Zvítězili ti nejlepší…ceny předány …. a příští – 2. ročník Zdravotnické olympiády může začít s přípravami
Petra Matošková
Ve středu 18. září jsme zahájili naše praktické vyučování na dětském oddělení kojenců a batolat. Být v roli zdravotníka, oblečeni v bílé uniformě a poskytovat ošetřovatelskou péči malým dětem je pro nás něco úplně nového. První den jsme si prohlédli oddělení a seznámili se s personálem. Další dny jsme byli s paní učitelkou na oddělení kojenců a batolat a zbytek se rozprchl na jiná oddělení, kde jsme se měli spolehnout jen sami na sebe a pověřené sestry. Pro některé to bylo velmi náročné a pro některé zase hračka. I tak jsme ale všichni rádi, že máme tu možnost pracovat na dětském oddělení. Věříme, že nás bude pomoc potřebným naplňovat a budeme tak činit s nadšením a radostí.
Sabina Spáčilová, Eliška Šobrová 3. A
O zajímavé exkurze není na naší škole nouze, a proto se naše třída dětských sestřiček vydala v pondělí 23. 9. 2019 do Fakultní nemocnice v Olomouci. Ze Zlína jsme vyjely brzy ráno, takže nám chvilka volna před prohlídkou nemocnice přišla vhod a využily jsme ji k tomu, abychom doplnily hladinu kofeinu v organismu. Před devátou hodinou jsme se sešly před dětskou klinikou. Ve vchodu nás přivítala vrchní sestra Mgr. Světlana Kašubová. My jsme si oblékly pláště, díky kterým jsme se v nemocnici cítily hned jistěji a postupně jsme prošly celou kliniku. Výšlap do sedmého patra byla dobrá rozcvička, ale všechny jsme to zvládly. Na jednotce intenzivní a resuscitační péče nám vrchní sestra vysvětlila, které děti na toto oddělení přijímají, jaké je personální obsazení a jaké mají k dispozici vybavení. Toto patro nepůsobilo moc vesele, ale nemohly jsme si nevšimnout krásného zařízení, díky kterému hospitalizované děti snad cítí menší obavy z prostředí, které je pro ně neznámé. Podívaly jsme se na dětskou chirurgii, kojenecké oddělení a také oddělení větších dětí. Součástí je hematologicko-onkologické oddělení, které se považuje za jedno z nejnáročnějších pracovišť, ale potěšilo nás, že v 95% je léčba úspěšná. Po krátké přestávce jsme se přemístily na psychiatrickou kliniku, která pro nás byla velkou neznámou. Nejprve jsme se podívaly do prostor, kde probíhá ergoterapie – terapie prací. Jak jsme předpokládaly, pracovat na takovém místě není nic jednoduchého, a to nám potvrdila fyzioterapeutka, která ergoterapii vede. Pak si nás vyzvedla vrchní sestra Bc. Hana Pizúrová, která nás celou klinikou provedla. Ukázala nám dvě ze tří oddělení (na akutním oddělení se exkurze nerealizují) a poté nám předala spoustu zážitků a zkušeností ze své bohaté praxe. Celé to bylo velice zajímavé a poučné, nicméně jsme pochopily, že život je nepředvídatelný, a že na se na tomto místě může ocitnout každý z nás. Proto je dobře, že jsme mohli načerpat tolik nových a velmi zajímavých informací. Věříme, že další podobné exkurze budou následovat.
Eliška Nováková, 1.D
V pondělí 16. 9. 2019 jsme se s naší studijní skupinou dětských sester vydaly na místo, které pro některé z nás bylo velkou neznámou. Už jen najít Nekky club byl oříšek, ale co si pod tím máme představit? Moc milá paní vedoucí a zároveň majitelka – Bc. Kateřina Francová – nás hezky přivítala a uvedla do místnosti, kde bychom díky příjemné teplotě a přítmí rychle upadly do spánku spravedlivých. Naštěstí bylo povídání o centru velice zajímavé a než jsme se nadály, přešly jsme plynule do praktické části. Každá z nás dostala do rukou panenku, na které jsme si mohly vyzkoušet to, jak máme správně manipulovat s těmi pár gramy, o které chceme pečovat. Určitě se nám bude tato zkušenost hodit nejen v praxi, která nás již brzy čeká, ale i za nějakých pár let, kdy se snad budeme starat o naše vlastní miminka. Učily jsme se, jak miminko správně zvednout, držet a položit, jaký má vliv správný motorický vývoj už v takto raném věku na zdraví během celého života. Také jsme se dozvěděly, jak zajistit miminku příjemné prostředí, abychom mu ulehčili poporodní adaptaci a dostaly jsme pár dobrých rad, jak v nemocnici komunikovat (a nekomunikovat) s čerstvými maminkami. Poté jsme se vydaly do prostor centra, kde se nachází bazén, ve kterém jsme mohly v praxi vidět, jak děti s rodiči (prarodiči) skotačí a jak se podle pokynů paní trenérky učí ve vodě orientovat a jak jim to přináší, mimo pozitivního dopadu na zdraví, radost a zábavu. Centrum je vybavené také vanou, kde se můžou rodiče naučit jak správně jejich děťátko koupat a taky tam můžeme najít saunu, kterou můžou návštěvníci centra využívat. Myslím si, že pro všechny byla tato exkurze velmi přínosná a nemůžeme se dočkat, až si na praxi vyzkoušíme i plavání s dětmi a další aktivity, které toto centrum nabízí.
Eliška Nováková, 1.D
Co se stane, pokud pacientovi o jeho zdravotním stavu dlouhodobě lžeme? Má vážná choroba nějaký smysl? A proč umírající nezabíjet, jak si přejí zastánci euthanázie, ale naopak respektovat jejich život až do přirozeného konce a být jim nablízku? Na tyto otázky dostanete odpověď v knize MUDr. Marie Svatošové Neboj se vrátit domů, ale na mnohé dostali odpověď i studenti 1.ročníku oboru DVS při odborné exkurzi v hospici Citadela ve Valašském Meziříčí. Zařízení, které dlouhodobě a velmi kvalitně poskytuje paliativní péči a nejen to…zařízení, které stojí za to navštívit.
Marta Malaníková
Mise
Věříme v to, že pečovat o druhého znamená přiblížit se k němu a uvidět v něm člověka.
Vize
Naše škola je prostorem ke vzdělávání a výchově cílevědomých a rozvinutých osobností; zdravotnických pracovníků, schopných a ochotných pomáhat.
Široké a otevřené dveře charakterizují otevřenost k žákům, studentům, rodičům, odborné i laické veřejnosti všech generací.
Cihlové stěny poukazují k nejlepší tradici zlínského školství, to znamená těsné propojení teorie s praxí – školy s nemocnicí.
Sloupy symbolizují stabilitu, pečlivost, pracovitost a osobní přístup.
Vítám Vás na stránkách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. Naše vzdělávací zařízení se řadí k tradičním a významným středním školám regionu.
Velkou devizou školy je, že je zaměřena výhradně na výuku zdravotnických oborů. Pro absolventy základních škol jsou to obory ošetřovatel a zdravotnický asistent, pro absolventy středních škol diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář. Nezaměřujeme se pouze na samotnou výuku, ale snažíme souběžně pro žáky a studenty vytvářet podmínky pro zájmovou činnost a nabízet jim aktivity přirozeně doplňující a rozvíjející získané vědomosti. Velký důraz klademe na estetičnost prostředí školy a budování zájmu žáků a studentů o jeho udržování a zdokonalování.
Znakem naší školy je profesionalita a náročnost pedagogického týmu skloubená s jeho lidským, osobním a empatickým přístupem. Samozřejmostí je při tom vzájemná úcta mezi vyučujícími a žáky. Snažíme se vést žáky a studenty k samostatnosti, zvyšování své odpovědnosti a k posilování role vlastní aktivity.
Na baťovskou tradici navazujeme důrazem na slovo spolupráce. Základem je rozvoj spolupráce v trojúhelníku žák, rodič, učitel, stejně jako spolupráce mezi všemi pracovníky školy. Chápeme zároveň školu jako přirozené komunitní centrum a proto je naším záměrem využít materiálního i lidského potenciálu školy ke spolupráci s institucemi a obyvateli Zlína. K tomuto účelu škola vytvořila vlastní instituci – Akademii v Broučkově ulici a postupně se snaží vytvářet nabídku pro obyvatele všech věkových kategorií. Je potěšitelné, že se do těchto aktivit přirozeně zapojují i naši žáci a studenti.
Naše škola nabízí příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se mohou žáci a studenti profesně i osobnostně rozvíjet. Věřím proto, že většina současných žáků a studentů je v naší škole spokojena jak s klimatem, tak i s úrovní vzdělávání a výchovy. Dokladem dobré práce všech pracovníků školy je, že naši absolventi s téměř stoprocentní úspěšností získávají zaměstnání nebo pokračují ve studiu na vyšších nebo vysokých školách.
Pro ty, kteří teprve uvažují o volbě školy, jsme proto výbornou volbou. Přijďte se sami přesvědčit.
Mgr. Hynek Steska, ředitel školy