Informace o škole

Novinky

  • Exkurze hasičské stanice třídy 1.B

    Dne 19.6. se naše třída 1.B vydala na exkurzi hasičské stanice ve Zlíně. Prohlídka byla zajímavá a moc se nám líbila. Jako první jsme si mohly prohlédnout výjezdová auta a jejich vybavení. Vyzkoušely jsme si, jak těžké jsou hydraulické a elektrické vyprošťovací nůžky. Kromě zásahového vozidla jsme si mohly prohlédnout také výškové auto, vyprošťovací auto a evakuační autobus. Prohlídku jsme zakončili společným focením u požárního automobilu. Páni hasiči byli velmi milí a ochotní. Děkujeme za čas, který nám věnovali. 

    Aneta Ondroušková 1.B

  • Edukační program pro MŠ 2.D

    Dne 16.6.2023 st­udentky 2. D zorganizovaly dopolední edukační program pro děti z MŠ Ludkovice s názvem „Poznáváme lidské tělo“. Děti se zaujetím poznávaly a doplňovaly části obličeje, seznámily se principy fungování lidského těla, se správnou péčí o své zdraví. Ve skupinkách si děti během programu poslechli fonendoskopem své srdíčko, plíce a bříško, zkusili obvázat kamarádovi ruku nebo nohu. Vyvrcholením celého programu bylo vyhlášení vítěze a rozdání cen.

    Andrea Vykoukalová

  • Erasmus+ Maďarsko – Čas vrátit se domů!

    Naše dobrodružství je u konce. Tři týdny odborné praxe a nových zkušeností uteklo velmi rychle. Každý z nás nejspíš čekal od stáže v Maďarsku něco jiného, ale obavy jsme sdílely společně. Téměř vše bylo zařízeno a nad námi viselo jediné břemeno, a to komunikace v cizí zemi. Celou dobu jsme si zvykaly na jazyk nám úplně neznámý a prapodivný. Na stáž do Maďarska jsme přijely proto, abychom lépe poznaly systém práce v zahraničí, tamní kulturu, vyzkoušely své jazykové znalosti, výstup z komfortní zóny a otestovaly náš temperament. A dostalo se nám všeho. Pocítily jsme neznámo, vzrušení, zodpovědnost, strach, nepochopení, jazykovou bariéru, ale i velkou radost a chuť zpříjemnit den druhým. Získaly jsme jednu z příleži­tostí, které se neopakují, a každou z nás obohatil Erasmus+ jinak. Naučili jsme se tolerance a respektu mezi sebou, komunikovat s lidmi všemi způsoby, když jazyk selže, orientaci ve velkoměstě, jíst cizokrajnou kuchyni ve velkých porcích a v neposlední řadě nosit úsměv za všech okolností. Děkujeme všem, kdo nám zde pobyt zařídil, provázel nás a pomáhal nám se adaptovat.

    Viszontlá­tásra!

    Anežka Boudová

  • Učíme se navzájem

    Předposlední jarní den 19.6. při­nesl, kromě letních teplot, také vítěze v soutěži v úpravě lůžek pro prváky oboru Ošetřovatel. Soutěž byla napínavá, soutěžící v očekávání co je čeká a porota spravedlivá, odborná a profesionál­ní.
    Soutěž se konala ve dvou kolech – bez nemocného v lůžku a s ležícím nemocným. Role pacientů se ujali spolužáci soutěžících a vyzkoušeli si tak na vlastní kůži pocity nemocných.

    Všechny tyto zkušenosti a dovednosti, získané dnešním dnem, uplatní již příští rok v praktické výuce v nemocnici.

    Porota udělila a předala hodnotné ceny třem vítězům, diváci z řady žáků ohodnotili svého favorita soutěže a pozadu nezůstali ani žáci, kteří poděkovali porotě i svým vyučujícím odborným učitelkám.

    Vítězům gratulujeme a děkujeme za krásné společné dopoledne.

    Petra Matošková

  • Aktivizační program pro seniory o výživě

    Dne 16. 6. 2023 navštívili studenti naší školy, v rámci programu spolupráce školy se seniory, dvě partnerská zařízení – Naději Zlín (Domov pro seniory) a Charitu Zlín (Domovinku – centrum denních služeb pro seniory Zlín).

    Pro klienty obou zařízení si studenti 1. ročníku oboru Diplomovaná všeobecná sestra připravili aktivizační program na téma Výživa seniorů, který měl teoretickou i praktic­kou část.

    V průběhu teoretické části byli klienti seznámeni se zásadami zdravé výživy, jejími složkami, včetně rad a typů správného stravování v seniorském věku. V praktické části programu měli klienti možnost procvičit si a zopakovat informace o výživě formou zábavných křížovek, osmisměrek, pexesa, pracovních listů, interaktiv­ních talířů, interaktivní výživové pyramidy apod., do kterých se klienti aktivně zapojili a setkání tak proběhlo v milé i přátelské atmosféře.

    Děkujeme Mgr. Petře Matoškové za odborné vedení přípravy aktivizačního programu, studentům z 1.V za pečlivou přípravu a prezentaci programu a vedení obou zařízení za možnost tuto aktivitu realizovat.

    Andrea Bílková

  • Praxe - Erasmus+ Budapešť

    Čtyřem z nás byl přidělen domov pro seniory s názvem Napsugár, v překladu sluneční paprsek. Jméno rozhodně nebylo vybráno náhodně, neboť tamní obyvatelé dokáží rozzářit den. Už první den se nás personál ujal velmi vřele a seznamovaly jsme se s místním provozem. Byly jsme rozděleny do ranních a odpoledních služeb. Na směně vždy pracují sestry, pečovatelky, a také aktivizační a mentální pracovnice. Jednou týdně chodí za klienty lékař. Domov obývá kolem 30 klientů, kteří trpí nejčastěji demencí, Alzheimerovou chorobou nebo roztroušenou sklerózou.

    Zjištění, že málokdo z personálu rozumí anglicky bylo šokující, ale pomocí našeho cestovního slovníku, kamaráda Google překladače a pantomimy jsme přece jen nezůstaly úplně na holičkách. Ze začátku bylo těžké pochopit, co se po nás chce, protože v maďarštině člověk nenajde nic podobného češtině ani angličtině, ale postupem času jsme vypozorovaly skoro vše.

    Náš den začíná podáváním snídaně a krmením klientů. Poté začne koupání, přebalování, úprava lůžka, měření krevního tlaku, aj. Volný čas klientů vyplňujeme různými aktivitami a někdy klienti ocení jen pouhý úsměv nebo dotek. Odbíjením 12. hodiny začíná oběd, a tedy dopomoc s jídlem. Polední klid využívá většina seniorů ke spánku a odpočinku, ale najdou se i tací, kteří jsou s námi ochotni popovídat si v angličtině.

    Zbytek naší výpravy obdrželo místo v domovu pro seniory Fövarárosi Önkormányzat Idösek Otthona- Kútvögyi, kde má naše stážistky v péči sociální pracovník Dániel. Seznámil nás s provozem a prací v zařízení a díky jeho přednáškám a plynulé angličtině je pár z nás obohaceno zajímavými poznatky z oblasti psychologie a zdravotnic­tví.

    Zařízení má kapacitu 111 klientů, kteří většinou trpí demencí. Převážná část klientů se o sebe dokáže postarat, přesto je zde jedno patro, které obývají nesoběstační klienti. Z personálu jsou na službě pečovatelky, sestry, nutriční terapeuti, fyziotera­peuti, maséři, sociální pracovníci a dvakrát do týdne navštěvuje domov lékař.

    Náš den zde začíná hygienou, povrchovou dezinfekci a úpravou lůžek, dále dopomáháme s krmením klientů, měřením krevního tlaku, měřením glykémie atd. Ve volném čase zlepšujeme seniorům den svou přítomností a pozitivním laděním. V každém patře jsme vždy dvě stážistky.

    Ještě nás čeká celý týden, ale už se nebojíme. Tahle zkušenost a výzva nás rozhodně posunula kupředu. Takže KÖSZÖNÖM SZÉPEN za tuhle příležitost. 

    Anežka Boudová

1 23 24 25 26 27 28 29 89 177
RSS

Mise

Věříme v to, že pečovat o druhého znamená přiblížit se k němu a uvidět v něm člověka.

Vize

Naše škola je prostorem ke vzdělávání a výchově cílevědomých a rozvinutých osobností; zdravotnic­kých pracovníků, schopných a ochotných pomáhat.

Široké a otevřené dveře charakteri­zují otevřenost k žákům, studentům, rodičům, odborné i laické veřejnosti všech generací.

Cihlové stěny poukazují k nejlepší tradici zlínského školství, to znamená těsné propojení teorie s praxí – školy s nemocnicí.

Sloupy symbolizují stabilitu, pečlivost, pracovitost a osobní přístup.

Vítám Vás na stránkách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. Naše vzdělávací zařízení se řadí k tradičním a významným středním školám regionu.

Velkou devizou školy je, že je zaměřena výhradně na výuku zdravotnic­kých oborů. Pro absolventy základních škol jsou to obory ošetřovatel a zdravotnický asistent, pro absolventy středních škol diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář. Nezaměřujeme se pouze na samotnou výuku, ale snažíme souběžně pro žáky a studenty vytvářet podmínky pro zájmovou činnost a nabízet jim aktivity přirozeně doplňující a rozvíjející získané vědomosti. Velký důraz klademe na estetičnost prostředí školy a budování zájmu žáků a studentů o jeho udržování a zdokonalo­vání.

Znakem naší školy je profesiona­lita a náročnost pedagogického týmu skloubená s jeho lidským, osobním a empatickým přístupem. Samozřejmostí je při tom vzájemná úcta mezi vyučujícími a žáky. Snažíme se vést žáky a studenty k samostat­nosti, zvyšování své odpovědnosti a k posilování role vlastní aktivity.

Na baťovskou tradici navazujeme důrazem na slovo spolupráce. Základem je rozvoj spolupráce v trojúhel­níku žák, rodič, učitel, stejně jako spolupráce mezi všemi pracovníky školy. Chápeme zároveň školu jako přirozené komunitní centrum a proto je naším záměrem využít materiálního i lidského potenciálu školy ke spolupráci s institucemi a obyvateli Zlína. K tomuto účelu škola vytvořila vlastní instituci – Akademii v Broučkově ulici a postupně se snaží vytvářet nabídku pro obyvatele všech věkových kategorií. Je potěšitelné, že se do těchto aktivit přirozeně zapojují i naši žáci a studenti.

Naše škola nabízí příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se mohou žáci a studenti profesně i osobnostně rozvíjet. Věřím proto, že většina současných žáků a studentů je v naší škole spokojena jak s klimatem, tak i s úrovní vzdělávání a výchovy. Dokladem dobré práce všech pracovníků školy je, že naši absolventi s téměř stoprocentní úspěšností získávají zaměstnání nebo pokračují ve studiu na vyšších nebo vysokých školách.

Pro ty, kteří teprve uvažují o volbě školy, jsme proto výbornou volbou. Přijďte se sami přesvědčit.

Mgr. Hynek Steska, ředitel školy