Dne 11.10. 2013 si třída 1.B znalosti z předmětu Somatologie vyzkoušela trochu jinak. Zúčastnili jsme se, v aule naší školy v rámci Týdne zdraví, skvělé akce zaměřené na „Zdravý život“. Žáci se dozvěděli, jak na dýchací systém nedobře působí kouření, jak se bránit infekcím, rozpoznávali všechny orgánové soustavy, už vědí, jak tluče srdce, proč začít co nejrychleji resuscitovat, zjistili na modelu stáří, jak funguje tělo v seniorském věku. Krásným zakončením byla ochutnávka zdravých jídel, které nejen, že dobře vypadaly, ale i výborně chutnaly.
Všem organizátorům třída 1. B moc děkuje.
Alice Stašová
Obdrželi jsme poděkování pro žáky, kteří doprovázeli klienty Domova pro seniory Lukov na zájezdu do Luhačovic. Text e-mailupdf49 kBpřed rokem
Světlana Jančaříková
V pátek 6. 10. 2023 usedlo do lavic naší školy 22 uchazečů nově akreditovaného kvalifikačního kurzu Řidič vozidla pro ZZS. Uchazeči jsou odhodláni stát se v budoucnu součástí zdravotnického týmu záchranné služby. Intenzivní kurz nabídne studentům 320 teoretických hodin zdravotnických předmětů, doplněných 280 hodinami odborné praxe na záchranné službě a klinických pracovištích nemocnice. Výuka bude probíhat rok a půl o víkendech. Skupina prvních frekventantů se rozhodla investovat nejen svůj osobní čas, ale také nemalé finanční prostředky do svého profesního rozvoje. Tato obětavost a oddanost zdravotnickému povolání je obdivuhodná a slibuje světlou budoucnost pro naše zdravotnictví.
Vedení školy a lektoři kurzu srdečně přejí všem účastníkům hodně úspěchů, pevné zdraví a podporu ze strany jejich blízkých. Jejich cesta za dosažením profesních cílů je důležitá a inspirující pro nás všechny.
Radana Uhýrková
Dnes nás potěšila svojí návštěvou slečna Mariah Everet z Albuquerque, New Mexico, která na naší škole asistovala ve výuce anglického jazyka v rámci programu Fulbrightovy komise ve školním roce 2018/2019. V současné době Mariah studuje na Harvard Medical School, Boston a v budoucnosti se hodlá věnovat pediatrii a genetice.
Ve vybraných vyučovacích hodinách anglického jazyka našim žákům přiblížila atmosféru studia na Harvardu a podělila se s nimi také o své zážitky z cestování a z pobytu u nás ve Zlíně.
Bylo to velmi příjemné a moc nás těší, že působení na naší škole v Mariah zanechalo tak hezké vzpomínky, že vážila dlouhou cestu, aby se mohla setkat s námi i s našim současným asistentem Danielem Elstonem.
Přejeme Mariah hodně úspěchů ve studiu a těšíme se zase někdy příště…
Přemysl Kozmík
V rámci spolupráce s Fulbrightovou komisí ve školním roce 2023/2024 jsme obdrželi pozvánku do Prahy na slavnostní přivítání amerických asistentů ve výuce anglického jazyka. Naši školu reprezentovali náš americký asistent Daniel Elston, jeho mentor Mgr. Přemysl Kozmík a ředitel školy Mgr. Hynek Steska. Program byl zahájen v Senátu České republiky, kde asistenty, mentory a ředitele škol přijal předseda Senátu pan Miloš Vystrčil, který popřál všem asistentům i školám zapojeným do projektu mnoho zdaru a úspěchů. Poté měli všichni přítomní možnost zúčastnit se prohlídky Senátu a přilehlých zahrad.
Po návštěvě Senátu následovala slavnostní recepce v sídle amerického velvyslance pana Bijana Sabeta, který nás oslovil svým osobním úvodním projevem. V rámci neformální části recepce se pak i spolu s manželkou věnovali všem přítomným hostům. S panem velvyslancem jsme hovořili nejen o našem městě, ale i o naší škole, a pozvali jsme ho k nám na návštěvu. Dle jeho slov mu o Zlíně referoval jeho předchůdce, který návštěvu našeho města vřele doporučil.
Budeme tedy doufat, že tohoto vzácného hosta přivítáme i u nás ve škole.
Přemysl Kozmík
Ve školním roce 2023/2024 na středních školách po celé České republice pomůže s výukou angličtiny 30 stipendistů Fulbrightova programu. Mladí Američané ve věku od 21 do 30 let, čerství absolventi bakalářských nebo magisterských programů, do České republiky jezdí asistovat středoškolským učitelům již od roku 2005 a celkem se jich na tomto programu vystřídalo už 275. Asistenti se kromě výuky angličtiny také zapojují do života svých hostitelských měst. Mnozí nabízejí odpolední konverzační kurzy pro studenty, učitele a další zájemce. Někteří zpívají v místním sboru nebo kapele, sportují, vedou divadelní kroužek nebo pomáhají v neziskových organizacích. Ve spolupráci s českými kolegy se zaměřují na doučování studentů, kteří potřebují individuální pozornost, tedy i na studenty z Ukrajiny. Náš asistent Daniel Elston se plánuje zapojit nejen do odpoledního doučování slabších studentů na Domově mládeže při SZŠ, ale i do dalších volnočasových aktivit DM.
„Pozitivní energie asistentů, příval nových nápadů a jiný pohled na vzdělávání je pro mnoho škol inspirativní. Těší nás, že mnozí absolventi jsou se svými hostitelskými školami v kontaktu ještě mnoho let po skončení programu,“ říká ředitelka Fulbrightovy komise Hana Ripková.
Komise asistenty umisťuje na střední školy různého typu podle jejich vzdělání, zájmů a volnočasových aktivit, které během svého pobytu plánují uskutečnit. Přednost dostávají přihlášky škol z menších měst a z odborných škol, kde mají studenti méně možností procvičovat angličtinu s rodilými mluvčími. Školy, které by se programu rády zúčastnily v následujícím školním roce, mohou podat přihlášku do konce prosince 2023.
Daniel Elston je v České republice už více než měsíc a poměrně rychle se adaptoval na nové prostředí školy i města Zlína. “Zlín je velmi příjemné město, vše je v dosahu, ubytování a škola jsou také moc fajn. Moc mi chutná české jídlo!“
Fulbrightova komise spravuje také programy pro studenty, vědce, přednášející, středoškolské učitele a pracovníky neziskových organizací na obou stranách Atlantiku. Na financování se podílí vlády České republiky a Spojených států, program asistentů do výuky angličtiny však financuje převážně Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy České republiky. Od spuštění programu v roce 1991 prošlo Fulbrightovým programem už 2300 českých a amerických stipendistů.
Komise J. Williama Fulbrighta je česko-americká organizace založená na základě mezivládní dohody v roce 1991 za účelem podpory vzdělávacích a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy. Komise administruje stipendia vládního tzv. Fulbrightova programu. Zároveň poskytuje bezplatné poradenství a informační služby všem zájemcům o studium a výzkum v USA. Bližší informace o Fulbrightově komisi naleznete na www.fulbright.cz.
Seznam měst, ve kterých asistenti v tomto školním roce působí: Blansko, Česká Lípa, Havlíčkův Brod, Hostinné, Hranice, Chomutov, Kladno, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Lanškroun, Ledeč nad Sázavou, Litomyšl, Náchod, Nová Paka, Ostrava, Pardubice, Písek, Přerov, Slavičín, Šumperk, Telč, Teplice, Trutnov, Třebíč, Vítkov, Zlín a Znojmo.
Kontaktní osoby: Mgr. Přemysl Kozmík (SZŠ a VOŠZ Zlín, 577 008 133, premysl.kozmik@szszlin.cz), Kristýna Džmuráňová (koordinátorka programu, 770 138 822, dzmuranova@fulbright.cz)
Přemysl Kozmík
Mise
Věříme v to, že pečovat o druhého znamená přiblížit se k němu a uvidět v něm člověka.
Vize
Naše škola je prostorem ke vzdělávání a výchově cílevědomých a rozvinutých osobností; zdravotnických pracovníků, schopných a ochotných pomáhat.
Široké a otevřené dveře charakterizují otevřenost k žákům, studentům, rodičům, odborné i laické veřejnosti všech generací.
Cihlové stěny poukazují k nejlepší tradici zlínského školství, to znamená těsné propojení teorie s praxí – školy s nemocnicí.
Sloupy symbolizují stabilitu, pečlivost, pracovitost a osobní přístup.
Vítám Vás na stránkách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. Naše vzdělávací zařízení se řadí k tradičním a významným středním školám regionu.
Velkou devizou školy je, že je zaměřena výhradně na výuku zdravotnických oborů. Pro absolventy základních škol jsou to obory ošetřovatel a zdravotnický asistent, pro absolventy středních škol diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář. Nezaměřujeme se pouze na samotnou výuku, ale snažíme souběžně pro žáky a studenty vytvářet podmínky pro zájmovou činnost a nabízet jim aktivity přirozeně doplňující a rozvíjející získané vědomosti. Velký důraz klademe na estetičnost prostředí školy a budování zájmu žáků a studentů o jeho udržování a zdokonalování.
Znakem naší školy je profesionalita a náročnost pedagogického týmu skloubená s jeho lidským, osobním a empatickým přístupem. Samozřejmostí je při tom vzájemná úcta mezi vyučujícími a žáky. Snažíme se vést žáky a studenty k samostatnosti, zvyšování své odpovědnosti a k posilování role vlastní aktivity.
Na baťovskou tradici navazujeme důrazem na slovo spolupráce. Základem je rozvoj spolupráce v trojúhelníku žák, rodič, učitel, stejně jako spolupráce mezi všemi pracovníky školy. Chápeme zároveň školu jako přirozené komunitní centrum a proto je naším záměrem využít materiálního i lidského potenciálu školy ke spolupráci s institucemi a obyvateli Zlína. K tomuto účelu škola vytvořila vlastní instituci – Akademii v Broučkově ulici a postupně se snaží vytvářet nabídku pro obyvatele všech věkových kategorií. Je potěšitelné, že se do těchto aktivit přirozeně zapojují i naši žáci a studenti.
Naše škola nabízí příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se mohou žáci a studenti profesně i osobnostně rozvíjet. Věřím proto, že většina současných žáků a studentů je v naší škole spokojena jak s klimatem, tak i s úrovní vzdělávání a výchovy. Dokladem dobré práce všech pracovníků školy je, že naši absolventi s téměř stoprocentní úspěšností získávají zaměstnání nebo pokračují ve studiu na vyšších nebo vysokých školách.
Pro ty, kteří teprve uvažují o volbě školy, jsme proto výbornou volbou. Přijďte se sami přesvědčit.
Mgr. Hynek Steska, ředitel školy