26. 2. 2015 byl na naší škole zahájen CK Základy EKG pro VS, PA a ZZ. Kurzu se účastní 12 všeobecných sester z Jesenické nemocnice a jedna sestra z kardiologické ambulance. Teoretická výuka byla soustředěná do tří celodenních bloků /čtvrtek, pátek, sobota/. Výuku vedli zkušení lektoři včele s primářem a vedoucím lékařem Kardiovaskulárního centra KNTB a.s. Zlín MUDr. Zdeňkem Coufalem. Přednášky lektorů byly velmi hodnotné a zajímavě podané. Nyní bude následovat praktická výuka v již zmíněném Kardiovaskulárním centru KNTB, a. s. Zlín, a to na standardní lůžkové části, na koronární a antiarytmické jednotce, příjmové ambulanci a v laboratořích funkčních vyšetření. CK bude ukončen 30. 6. 2015 závěrečnou zkouškou a absolventi získají zvláštní odbornou způsobilost přesně nadefinovaných činností v oblasti snímání EKG, popisu EKG křivek, ergometrie a Holterova monitorování. Přejeme jim hodně nových znalostí, dovedností a zkušeností, které mohou využít ve své další práci – ke zkvalitnění ošetřovatelské péče a, ale také zvýšení prestiže práce sestry. Autor: Mgr. Eva Řeháková
Andrea Bílková
Jednou z aktivit střediska praxí je okruh činností spojených s právními aspekty poskytování ošetřovatelské péče.Budoucí zdravotníci z třetích ročníků zapojení do projektu si pod vedením mentorky z Krajské nemocnice T. Bati, a. s., Ing. Anety Horákové, zkusili zpracovat téma z pracovně právní oblasti, konkrétně personální problematiku. Cílem zadání bylo spočítat si reálnou mzdu nelékařského zdravotnického pracovníka v třísměnném provozu. Na základě indicií poskytnutých při přednášce mentorkou měli možnost poznat, které faktory a do jaké míry mohou v reálném provozu ovlivnit výši vyplacené mzdy. Žáci pracovali na plnění úkolu ve dvou skupinách pod vedením svých učitelek odborné praxe. Závěrečná vyhodnocení aktivit proběhla v pondělí 2. a ve středu 4. března 2015. Vzhledem k nezkušenosti a náročnosti tématu využili žáci nabízených konzultací s mentorem a úkol úspěšně dokončili.
Helena Fremlová
Dne 24. 2. jsme se opět pokusili utužit spolupráci s Klubem seniorů Podhoří Zlín, tentokrát blokem přednášek se zaměřením na zdravý životní styl, pohyb a prevenci dvou, bohužel velmi častých onemocnění, diabetu mellitu a kolorektálního karcinomu. Studentky 1.ročníku oboru Všeobecná sestra si při připravily prezentace i s praktickými ukázkami, posluchači dostali prostor pro otázky a diskusi a daných tématech. Na závěr společného dopoledne proběhlo měření tlaku u zájemců, čehož využila většina zúčastněných.
Andrea Bílková
Ve dnech 23.2 – 27.2 2015 se studenti 1. ročníku oboru vzdělávání Diplomovaný zdravotnický záchranář zúčastnili zimního výcvikového kurzu, který probíhal ve Sporthotelu Kurzovní spolu s účastí lektorů PROFI Rescue Radimem Vaculou a Josefem Pražákem. V průběhu kurzu se studenti seznámili se zásadami pohybu a chováním v horském prostředí a na sjezdových tratích, se základním vybavením pro pobyt v horách, s organizací záchranných prací v lavinovém terénu, sondováním a vyhledáváním zasažených osob, navštívili Horskou službu, kde se seznámili s její historií a organizací. Dále si procvičili hledání zavalených osob lavinou pomocí přístroje Pips, sondování a vykopávání zasažených osob, transport raněných pomocí transportního a svozového vybavení v terénu, naučili se poznat stupeň lavinového nebezpečí a jednotlivě si zkusili simulaci zavalení sněhovou vrstvou. Vše bylo završeno simulací záchranné akce a testem teoretických znalostí.
Andrea Bílková
Dne 18. 2 .2015 jsme se my,
studenti 3.B, zúčastnili přednášky na Okresním soudě ve Zlíně.
Přednáška nás velmi zaujala, protože jsme se dozvěděli spoustu nových
věcí ohledně trestního práva. Už víme, jaký je rozdíl mezi krádeží a
loupeží, zločinem a přečinem nebo na kolik let může jít člověk do
vězení, když se pokusí o vraždu nebo ji jen plánuje. Nakonec jsme si sami
zahráli na soud. Někteří byli soudce, jiní obžalovaní a nechyběl ani
státní zástupce. A porota? Zklamalo nás zjištění, že existuje jen
v amerických filmech, stejně jako bouchání kladívkem a známá slova jako
„námitka“ a „zamítá se“.
Adéla Pospíšilová, žákyně 3.B
Veronika Meitnerová
Účastníci akreditovaného kvalifikačního kurzu Řidič vozidla dopravy nemocných a raněných, který probíhal od 31. října 2014 na naší škole, završili své snažení úspěšným vykonáním praktické i teoretické závěrečné zkoušky ve dnech 23. a 26. ledna 2015. Osvědčení MZ ČR získalo k výkonu toho zdravotnického povolání 9 absolventů. Úspěšně zakončili své snažení i frekventanti akreditovaného kvalifikačního kurzu Sanitář, kteří svůj kurz zahájili 21. října 2014. Praktickou zkoušku vykonali ve dnech 20. a 21. ledna 2015 na ošetřovacích jednotkách CKG v KNTB a.s. Zlín, teoretickou zkoušku pak dne 27. ledna 2015. Osvědčení k výkonu zdravotnického povolání sanitář tak obdrželo 15 absolventů.
Marta Malaníková
Mise
Věříme v to, že pečovat o druhého znamená přiblížit se k němu a uvidět v něm člověka.
Vize
Naše škola je prostorem ke vzdělávání a výchově cílevědomých a rozvinutých osobností; zdravotnických pracovníků, schopných a ochotných pomáhat.
Široké a otevřené dveře charakterizují otevřenost k žákům, studentům, rodičům, odborné i laické veřejnosti všech generací.
Cihlové stěny poukazují k nejlepší tradici zlínského školství, to znamená těsné propojení teorie s praxí – školy s nemocnicí.
Sloupy symbolizují stabilitu, pečlivost, pracovitost a osobní přístup.
Vítám Vás na stránkách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. Naše vzdělávací zařízení se řadí k tradičním a významným středním školám regionu.
Velkou devizou školy je, že je zaměřena výhradně na výuku zdravotnických oborů. Pro absolventy základních škol jsou to obory ošetřovatel a zdravotnický asistent, pro absolventy středních škol diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář. Nezaměřujeme se pouze na samotnou výuku, ale snažíme souběžně pro žáky a studenty vytvářet podmínky pro zájmovou činnost a nabízet jim aktivity přirozeně doplňující a rozvíjející získané vědomosti. Velký důraz klademe na estetičnost prostředí školy a budování zájmu žáků a studentů o jeho udržování a zdokonalování.
Znakem naší školy je profesionalita a náročnost pedagogického týmu skloubená s jeho lidským, osobním a empatickým přístupem. Samozřejmostí je při tom vzájemná úcta mezi vyučujícími a žáky. Snažíme se vést žáky a studenty k samostatnosti, zvyšování své odpovědnosti a k posilování role vlastní aktivity.
Na baťovskou tradici navazujeme důrazem na slovo spolupráce. Základem je rozvoj spolupráce v trojúhelníku žák, rodič, učitel, stejně jako spolupráce mezi všemi pracovníky školy. Chápeme zároveň školu jako přirozené komunitní centrum a proto je naším záměrem využít materiálního i lidského potenciálu školy ke spolupráci s institucemi a obyvateli Zlína. K tomuto účelu škola vytvořila vlastní instituci – Akademii v Broučkově ulici a postupně se snaží vytvářet nabídku pro obyvatele všech věkových kategorií. Je potěšitelné, že se do těchto aktivit přirozeně zapojují i naši žáci a studenti.
Naše škola nabízí příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se mohou žáci a studenti profesně i osobnostně rozvíjet. Věřím proto, že většina současných žáků a studentů je v naší škole spokojena jak s klimatem, tak i s úrovní vzdělávání a výchovy. Dokladem dobré práce všech pracovníků školy je, že naši absolventi s téměř stoprocentní úspěšností získávají zaměstnání nebo pokračují ve studiu na vyšších nebo vysokých školách.
Pro ty, kteří teprve uvažují o volbě školy, jsme proto výbornou volbou. Přijďte se sami přesvědčit.
Mgr. Hynek Steska, ředitel školy