Jako každý rok absolvovali studenti 2. ročníku oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář kurz vodní záchranné služby a to od 6. do 11. září. V prvních dvou dnech studenti podstoupili náročný výcvik ve venkovním bazénu na Kraví hoře v Brně zaměřený na techniku plavání a záchranu lidí z vody. Třetí den se přesunuli k nádrži Nové Mlýny, kde probíhal výcvik na volné vodě. Zde se studenti naučili vše potřebné k záchraně tonoucího z vody a ovládání raftových člunů. Kurz byl zakončen modelovou situací, kde studenti otestovali své znalosti v reálné situaci, která byla přichystaná instruktory kurzu. Kurz byl fyzicky i psychicky náročný díky nepříznivému počasí, ale i tak to všichni zvládli.
Petra Holubová
Nastal druhý týden školy a my jako třídy plné lidí, kteří se vzájemně moc neznali a nevěděli o sobě skoro nic, vyrazili na Adaptační pobyt do Domu Ignáce Stuchlého do Fryštáku. Plni obav a očekávání jsme vystoupili z autobusu na náměstí, přivítali nás vědec a vědkyně z výzkumného ústavu, kde se zabývají štěstím. Hned na nás vyzkoušeli svoje pokusné materiály. Všechny nás zaplavil endorfin, neboli hormon štěstí a smáli jsme se od ucha k uchu. A úsměv nás neopustil ani při prozkoumávání vědecké základny. Sice mít svázané nohy se spolužákem není nic moc, ale ve dvou se to lépe táhne. Čekaly nás tři dny vzájemného poznávání, adrenalinu, srandy, dobré nálady a hlavně navazování nových přátelství. O každém ze třídy jsme se dozvěděli něco nového a zároveň zajímavého. Děkujeme našim instruktorům za kvalitně připravený program, všem našim novým spolužákům za skvěle prožitých pár dní. Už se těšíme, až zase někam vyrazíme, a v neposlední řadě našim třídním učitelům, kteří se s velkou odvahou pouštěli do nebezpečných aktivit s námi. Za žáky 1. ročníků Julie Šmatlová.
Přemysl Kozmík
30. 6. 2015 byl ukončen na SZŠ a VOŠZ Zlín certifikovaný kurz Základy EKG pro VS, PA a ZZ. Kurz úspěšně absolvovalo všech 12 všeobecných sester z Jesenické nemocnice a jedna sestra z kardiologické ambulance. CK byl ukončen závěrečnou zkouškou před komisí, která se skládala z obhajoby závěrečné práce – kazuistiky u pacienta s kardiovaskulárním onemocněním a písemného testu. Zájem o danou problematiku, přístup k celému průběhu čtyřměsíčního kurzu a připravenost sester k závěrečné zkoušce byla hodnocena zkušební jako velmi kvalitní. Také jejich zpětná vazba, ve které se sestry vyjadřovaly k organizaci, lektorům, teoretické a praktické části CK, byla pozitivní. Velmi oceňovaly organizaci kurzu, přednášky a lidský přístup primáře a vedoucího lékaře Kardiovaskulárního centra KNTB, a.s., Zlín – MUDr. Zdeňka Coufala a vedení praktické části paní Hanou Babjarovou – staniční sestrou neinvazivní kardiologie, ale také všech dalších zúčastněných na realizaci tohoto kurzu. Věříme, že získané vědomosti, dovednosti a zkušenosti plně využijí v péči o své pacienty. K tomu jim přejeme hodně zdraví, osobní a profesní pohody a také spousty spokojených pacientů.
Eva Řeháková
Dne 29. 6. 2015 se v aule naší školy uskutečnilo Pracovní jednání k závěrům a výstupům Střediska ošetřovatelské péče v rámci projektu „Nové přístupy k realizaci praktického vyučování ve Zlínském kraji“, reg. č. Z.1.07/1.1.00/54.0019. Pracovního jednání se zúčastnili zástupci Zlínského kraje z Oddělení přípravy a realizace projektů, odboru řízení dotačních programů, mentoři z Krajské nemocnice T. Bati, a.s., vedení školy, odborné učitelky, žáci 3. ročníků oboru Zdravotnický asistent, pedagogové a žáci z partnerské ZŠ Slovenská Zlín a také vrchní a staniční sestry ze školních stanic Krajské nemocnice T. Bati, a.s. Účastníci si vyslechli příspěvky přednášejících o organizaci projektu na naší škole, o činností Střediska ošetřovatelské péče a Minipodniku na ZŠ a byli seznámeni také s výstupy jednotlivých aktivit obou zapojených tříd 3.A a 3.B. Po prezentacích proběhlo předání upomínkových předmětů všem aktivním účastníkům projektu a následovala exkurze v odborných učebnách školy, které se podařilo díky projektu vybavit novými odbornými výukovými pomůckami, které se již v rámci průběhu projektu aktivně využívali.
Andrea Bílková
Uprostřed zimy rozkvetl na návrší růžový keř. Znamení toto uposlechla zbožná žena a nechala vystavě klášter. Dominanta jeho věží spolu se siluetou Černého Janka je patrná z dálky, když se beřete od Vlčnova nebo Nivnice. Kam ukazuje ruka S. Floriana? A kam míří varovný prst nebožtíka z fresky Husova sboru? Toto vše už žáci1. A a 1. O od pátku 26. června znají.
Jan Slovák
Dne 29.6. 2015 se v aule naší školy uskutečnilo pracovní jednání s hlavními partnery praktického vyučování Krajské nemocnice T. Bati, a.s. Organizační, legislativní, personální a provozní záležitosti praktického vyučování diskutovaly, za přítomnosti vedení školy a náměstyně ošetřovatelské péče KNTB, a.s. paní Zlaty Mihalové, vrchní a staniční sestry školních oddělení spolu s odbornými učitelkami školy. Součástí pracovního jednání byla také prohlídka odborných učeben, které byly nově vybaveny odbornými pomůckami z projektu „Nové přístupy k realizaci praktického vyučování ve Zlínském kraji“, reg. č. Z.1.07/1.1.00/54.0019.
Andrea Bílková
Mise
Věříme v to, že pečovat o druhého znamená přiblížit se k němu a uvidět v něm člověka.
Vize
Naše škola je prostorem ke vzdělávání a výchově cílevědomých a rozvinutých osobností; zdravotnických pracovníků, schopných a ochotných pomáhat.
Široké a otevřené dveře charakterizují otevřenost k žákům, studentům, rodičům, odborné i laické veřejnosti všech generací.
Cihlové stěny poukazují k nejlepší tradici zlínského školství, to znamená těsné propojení teorie s praxí – školy s nemocnicí.
Sloupy symbolizují stabilitu, pečlivost, pracovitost a osobní přístup.
Vítám Vás na stránkách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. Naše vzdělávací zařízení se řadí k tradičním a významným středním školám regionu.
Velkou devizou školy je, že je zaměřena výhradně na výuku zdravotnických oborů. Pro absolventy základních škol jsou to obory ošetřovatel a zdravotnický asistent, pro absolventy středních škol diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář. Nezaměřujeme se pouze na samotnou výuku, ale snažíme souběžně pro žáky a studenty vytvářet podmínky pro zájmovou činnost a nabízet jim aktivity přirozeně doplňující a rozvíjející získané vědomosti. Velký důraz klademe na estetičnost prostředí školy a budování zájmu žáků a studentů o jeho udržování a zdokonalování.
Znakem naší školy je profesionalita a náročnost pedagogického týmu skloubená s jeho lidským, osobním a empatickým přístupem. Samozřejmostí je při tom vzájemná úcta mezi vyučujícími a žáky. Snažíme se vést žáky a studenty k samostatnosti, zvyšování své odpovědnosti a k posilování role vlastní aktivity.
Na baťovskou tradici navazujeme důrazem na slovo spolupráce. Základem je rozvoj spolupráce v trojúhelníku žák, rodič, učitel, stejně jako spolupráce mezi všemi pracovníky školy. Chápeme zároveň školu jako přirozené komunitní centrum a proto je naším záměrem využít materiálního i lidského potenciálu školy ke spolupráci s institucemi a obyvateli Zlína. K tomuto účelu škola vytvořila vlastní instituci – Akademii v Broučkově ulici a postupně se snaží vytvářet nabídku pro obyvatele všech věkových kategorií. Je potěšitelné, že se do těchto aktivit přirozeně zapojují i naši žáci a studenti.
Naše škola nabízí příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se mohou žáci a studenti profesně i osobnostně rozvíjet. Věřím proto, že většina současných žáků a studentů je v naší škole spokojena jak s klimatem, tak i s úrovní vzdělávání a výchovy. Dokladem dobré práce všech pracovníků školy je, že naši absolventi s téměř stoprocentní úspěšností získávají zaměstnání nebo pokračují ve studiu na vyšších nebo vysokých školách.
Pro ty, kteří teprve uvažují o volbě školy, jsme proto výbornou volbou. Přijďte se sami přesvědčit.
Mgr. Hynek Steska, ředitel školy