V pátek 29. 4. 2016 se
zúčastnili studenti 1. ročníku oboru Diplomovaný zdravotnický
záchranář odborné exkurze v Olomouci, při které navštívili stanoviště
Letecké záchranné služby Olomouckého kraje a Psychiatrickou kliniku
Fakultní nemocnice Olomouc. V rámci exkurze studenti získali spoustu nových
a cenných informací v rámci přednemocniční neodkladné péče a
organizace práce letecké záchranné služby. Na psychiatrické klinice se
seznámili s chodem oddělení a specifiky přístupu v péči o pacienty
s psychiatrickým onemocněním. Exkurze pro nás byla velkým přínosem a
užili jsme si ji ve skvělé atmosféře!
Markéta Blažková
Od 22. 4. – 29. 4. 2016
probíhají v Krajské nemocnici T. Bati, a.s. praktické maturitní zkoušky
žáků 4. ročníků oboru Zdravotnický asistent. Od časných ranních hodin
realizují žáci na pokojích u vylosované skupiny nemocných
ošetřovatelskou péči, kterou následně obhajují před maturitní
komisí .
Maturitními odděleními jsou pro tento školní rok:
Průběh ošetřovatelské péče a následné obhajoby pečlivě sleduje maturitní komise, jejíž členkami jsou také vrchní sestry Mgr. Gabriela Gajzlerová z chirurgického oddělení a Jarmila Moudrá z neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a.s., které vykonávají roli odborníků z praxe. Jednotlivá maturitní oddělení průběžně navštívili p. Zlata Mihalová, náměstkyně ošetřovatelské péče a členové vedení naší školy. Žákům, kteří mají praktické maturitní zkoušky před sebou přejeme hodně štěstí a vedení i pracovníkům jednotlivých maturitních oddělení děkujeme za vzornou přípravu pracovišť a spolupráci při realizaci praktických maturitních zkoušek.
Andrea Bílková
S hesly – Zvládneme téměř
vše! Kdo rychleji, kdo dále, kdo dříve? Pomoc není jen na konci mé
ruky! – strávily tři dny třídy ZA 3. A + 3. B ve známém prostředí
DIS Fryšták. Štěpán, Monika, Thomas a Papája si připravili hry, soutěže
i umělecké dílny, které nenechaly nikoho na pochybách, že tentokrát se
na nudu hrát nebude. Pohyb střídalo zamyšlení, týmová spolupráce
individuální tvorbu, intimní prostředí ateliéru extrémní nízké teploty
venku. Večer byl čas na hovory při čajích i neformální rozpravy
o životě. Teď je před námi jen měsíc učení ve škole, červen však
už patří prověření našich odborných znalostí na různých odděleních
KNTB, a.s.. Zvládneme?!
Danuše Gregušová
Ve dnech 22. – 24. 4. 2016 se
v okolí přehradní nádrže ROZKOŠ u České Skalice konalo tradiční
soutěžní cvičení pro záchranáře Rozkoš RESCUE 2016, které je určeno
pro dobrovolné složky záchranářů, střední a vyšší zdravotnické
školy, vysoké školy, regionální záchranné služby, místní skupiny
Vodní záchranné služby, horské služby a jiné složky IZS.
Letos se za naši školu této náročné akce zúčastnilo 7 studentů ze 3. ročníku oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář, kteří vytvořili 2 soutěžní družstva. V průběhu 2 dnů plnili studenti soutěžní úkoly na celkem 20 stanovištích, které absolvovali v denní i noční etapě. Na zdravotnických stanovištích byly prověřovány jejich zdravotnické dovednosti a na technických stanovištích jejich fyzická připravenost a zručnost.
V silné konkurenci 33 týmů, včetně profi posádek, naši studenti vybojovali skvělé 10. místo (Zdenka Mlýnková, Ivo Fischer, Petr Pištělka) a cenné 26. místo (Bára Skopalová, Zuzana Maňáková, Petr Jelínek a Tomáš Kubina). Všem studentům blahopřejeme ke krásnému umístění a děkujeme za vzornou reprezentaci školy!
Video ze soutěže zde: https://www.youtube.com/watch?v=uCSfBDus8V0&feature=youtu.be
Andrea Bílková
Dne 12. 4. – 13. 4. 2016
proběhla v Praze konference ke 20. výročí vyššího odborného
vzdělávání „Odbornost pro praxi“ , která se konala pod záštitou
ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové a
Ministerstva práce a sociálních věcí.
V průběhu konference byla významnými hosty a účastníky konference diskutována témata týkající se postavení vyšších odborných škol ve školském systému, úlohy VOŠ z pohledu zaměstnavatelů, uplatnitelnosti absolventů VOŠ na trhu práce a zkušeností z práce s absolventy VOŠ v praxi. Část konference byla zaměřena také na zdravotnictví a na úlohu zdravotnických VOŠ v systému zdravotnického vzdělávání.
Po skončení konference proběhlo jednání koordinačního výboru a Valná hromada AVOŠ.
Andrea Bílková
Ve středu 20. 4. 2016 se
35 studentů záchranářů naší školy zúčastnilo taktického cvičení
IZS Moravskoslezského a Zlínského kraje v prostoru lanové dráhy
Trojanovice Ráztoka – Pustevny.
Během dopoledního cvičení plnili studenti záchranáři úlohu figurantů, kteří zůstali uvězněni na lanové dráze z důvodu její neopravitelné technické závady. Účastí na cvičení si studenti mohli zažít pocity zachraňovaných osob v nezvyklém terénu a při nepříznivém počasí, které mohou využít ve svém dalším studiu a budoucím zaměstnání. Dále měli jedinečnou příležitost sledovat profesionály při postupech záchrany osob z výšky a získat tak přehled o technikách, postupech a spolupráci zasahujících složek IZS. Po cvičení na lanovce následovala ukázka první pomoci při traumatu z visu a zajištění tepelného komfortu zraněných v terénu, kterou si pro studenty záchranáře připravili příslušníci HZS Zlínského kraje z Oddělení integrovaného záchranného systému a služeb.
Andrea Bílková
Mise
Věříme v to, že pečovat o druhého znamená přiblížit se k němu a uvidět v něm člověka.
Vize
Naše škola je prostorem ke vzdělávání a výchově cílevědomých a rozvinutých osobností; zdravotnických pracovníků, schopných a ochotných pomáhat.
Široké a otevřené dveře charakterizují otevřenost k žákům, studentům, rodičům, odborné i laické veřejnosti všech generací.
Cihlové stěny poukazují k nejlepší tradici zlínského školství, to znamená těsné propojení teorie s praxí – školy s nemocnicí.
Sloupy symbolizují stabilitu, pečlivost, pracovitost a osobní přístup.
Vítám Vás na stránkách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. Naše vzdělávací zařízení se řadí k tradičním a významným středním školám regionu.
Velkou devizou školy je, že je zaměřena výhradně na výuku zdravotnických oborů. Pro absolventy základních škol jsou to obory ošetřovatel a zdravotnický asistent, pro absolventy středních škol diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář. Nezaměřujeme se pouze na samotnou výuku, ale snažíme souběžně pro žáky a studenty vytvářet podmínky pro zájmovou činnost a nabízet jim aktivity přirozeně doplňující a rozvíjející získané vědomosti. Velký důraz klademe na estetičnost prostředí školy a budování zájmu žáků a studentů o jeho udržování a zdokonalování.
Znakem naší školy je profesionalita a náročnost pedagogického týmu skloubená s jeho lidským, osobním a empatickým přístupem. Samozřejmostí je při tom vzájemná úcta mezi vyučujícími a žáky. Snažíme se vést žáky a studenty k samostatnosti, zvyšování své odpovědnosti a k posilování role vlastní aktivity.
Na baťovskou tradici navazujeme důrazem na slovo spolupráce. Základem je rozvoj spolupráce v trojúhelníku žák, rodič, učitel, stejně jako spolupráce mezi všemi pracovníky školy. Chápeme zároveň školu jako přirozené komunitní centrum a proto je naším záměrem využít materiálního i lidského potenciálu školy ke spolupráci s institucemi a obyvateli Zlína. K tomuto účelu škola vytvořila vlastní instituci – Akademii v Broučkově ulici a postupně se snaží vytvářet nabídku pro obyvatele všech věkových kategorií. Je potěšitelné, že se do těchto aktivit přirozeně zapojují i naši žáci a studenti.
Naše škola nabízí příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se mohou žáci a studenti profesně i osobnostně rozvíjet. Věřím proto, že většina současných žáků a studentů je v naší škole spokojena jak s klimatem, tak i s úrovní vzdělávání a výchovy. Dokladem dobré práce všech pracovníků školy je, že naši absolventi s téměř stoprocentní úspěšností získávají zaměstnání nebo pokračují ve studiu na vyšších nebo vysokých školách.
Pro ty, kteří teprve uvažují o volbě školy, jsme proto výbornou volbou. Přijďte se sami přesvědčit.
Mgr. Hynek Steska, ředitel školy