Dne 30. 3. 2016 se na naší škole uskutečnil již XII. ročník festivalu nejzajímavějších ošetřovatelských kazuistik. Žáci z 10 zdravotnických škol z celé Moravy (Blansko, Brno-Jaselská, Frýdek-Místek, Karviná, Kroměříž, Nová Jičín, Šumperk, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín) si připravili a prezentovali ty nejzajímavější kazuistiky, se kterými se setkali během své praktické výuky v klinických podmínkách. Vítěz může být však jenom jeden, my jsme je však měli dva. Za odbornou komisi (Mgr. Kamila Slabáková – vrchní sestra neurologického oddělení, Božena Gábová – odborná učitelka a Alena Pilušová – vrchní sestra dětského oddělení) zvítězila Anna Pagáčová, žákyně naší školy (téma – Ošetřovatelská kazuistika u dítěte s FAS) a za žákovskou komisi (zástupci žáků zúčastněných škol) pak Miloš Chlanda a Leona Krátká ze SZŠ Šumperk (téma – Ošetřovatelská péče u pacienta s kataraktou). Před vyhlášením výsledků nám vrchní sestra Mgr. Kamila Slabáková přiblížila chod neurochirurgického oddělení KNTB, a.s. Zlín a přednesla svoji nejzajímavější kazuistiku. Celou akci měli po té organizační stránce pevně ve svých rukou žáci 3. A. Doufáme, že pro všechny zúčastněné byl festival přínosem a mladším spolužákům přejeme hodně štěstí v příštím již XIII. ročníku. Kateřina Chrastecká, 3. A
Mgr. Eva Řeháková
Dne 31. 3. 2016 se studenti 2. ročníku oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář zúčastnili na HZS Zlín odborného semináře na téma Specifika zásahu při dopravní nehodě – vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Během dopoledne byli studenti záchranáři profesionálními hasiči seznámeni se zásadami vyprošťování osob z havarovaných vozidel, absolvovali praktickou ukázku zásahu při dopravní nehodě na výcvikovém polygonu a měli možnost si vyzkoušet roli vyprošťované osoby.
Andrea Bílková
23. března jsme se zúčastnili společného bezplatného darování krve na transfuzním oddělení KNTB, a. s., Zlín. Z 11 zájemců bylo k darování vybráno 5 žáků třídy 3.A a 3.B a jedna odborná učitelka. Všem patří dík!
Světlana Jančaříková
Dne 15. března 2016 se v aule
naší školy uskutečnila odborná konference pro nelékařské zdravotnické
pracovníky. Tyto akce jsou již na naší škole tradicí. Tématem
březnového setkání bylo „Žena a zdraví“, zajímající nejen
zdravotníky, ale všechny, kteří si chtějí své zdraví chránit. Pozvání
přijali odborníci, kteří hovořili o svých zkušenostech, a tak se mnohým
posluchačům tajil dech. MUDr. Vladimír Kalist z KNTB a. s. Zlín
s přednáškou „Onkologické onemocnění v gynekologii“ seznámil
přítomné s diagnostikou a léčbou nádorového onemocnění žen.
Svým příběhem onkologického onemocnění všechny ohromila Mgr. Renata
Křížová. Její projev byl velmi emotivní a název přednášky „Může se
týkat nás všech“ upozornil přítomné, jak je někdy nemoc velmi blízko.
Její odvaha s osudem bojovat si zaslouží obdiv. O činnosti Mama Help Zlín
hovořila Kateřina Vondráčková, která nás seznámila s činností
organizace ve Zlínském kraji. Toto uskupení je velmi aktivní a pomáhá
v různých oblastech ženám s onkologickým onemocněním. „Hrdinství
není přežitek“ byl příspěvkem naší studentky Adély Brostíkové
žákyně 4. ročníku Zdravotnický asistent – zaujala přítomné
příběhem o dívce s nádorovým onemocněním, dávající naději všem
nemocným se stejným osudem. Ve druhé polovině programu vystoupila se svou
přednáškou „Vliv emocí na zdraví žen“ PeadDr. et Mgr. Věra Facová
z Rožnova pod Radhoštěm, nabádající k tomu, jak si udržet nejen své
zdravé tělo, ale i ducha. Posluchače přednáška velmi zaujala a životní
zkušenosti paní doktorky u mnohých vyvolal úsměv na tváři. Posledním
tématem se stala „Poradna pro výživu“ Dagmary Černé, nutriční
terapeutky působící ve Vsetíně. Předala rady, jak by měl vypadat
správný životní styl člověka, který dbá o své zdraví. Odborné
konference se zúčastnilo přes 70 nelékařských zdravotníků a žáci
ZA4.B, kteří byli nejen účastníci, ale také se podíleli na organizaci a
celým programem provázela žákyně třídy ZA4.B Barbora Malinová. Všem
patří velké díky. Všichni zúčastnění v závěru obdrželi certifikát
akreditovaný ČAS. Spoluautorem originálního certifikátu byl Mgr. Jan
Slovák.
Alice Stašová
16. března 2016 proběhla na SZŠ a VOŠZ Zlín prezentace ošetřovatelských kazuistik žáků 3. ročníků oboru Zdravotnický asistent. Žáci si vybírali ze 6 připravených kazuistik tu nejlepší, která je bude reprezentovat v regionálním kole Festivalu ošetřovatelských kazuistik, který se bude konat 30. 3. 2016 za účasti 10 SZŠ na naší škole. Vítězkou se stala Anna Pagáčová ze 3. A s Ošetřovatelskou kazuistikou u dítěte s FAS /fetálním alkoholovým syndromem/. 2. místo obsadila Nicol Šobáňová a Magdaléna Šupáková s Ošetřovatelskou kazuistikou u dítěte s dg. fraktura femuru a na 3. místě skončila Veronika Milisová s Ošetřovatelskou kazuistikou u polymorbidního pacienta. Vítězce přejeme mnoho úspěchů při reprezentaci naší školy.
Eva Řeháková
Dne 2. 3. 2016 se zúčastnili studenti oboru Diplomovaná všeobecná setra a Diplomovaný zdravotnický záchranář naší školy Dnu zdraví a krásy na Střední škole oděvní a služeb Vizovice. Cílem prezentace bylo seznámit studenty školy se základy poskytování první pomoci.
Petra Holubová
Mise
Věříme v to, že pečovat o druhého znamená přiblížit se k němu a uvidět v něm člověka.
Vize
Naše škola je prostorem ke vzdělávání a výchově cílevědomých a rozvinutých osobností; zdravotnických pracovníků, schopných a ochotných pomáhat.
Široké a otevřené dveře charakterizují otevřenost k žákům, studentům, rodičům, odborné i laické veřejnosti všech generací.
Cihlové stěny poukazují k nejlepší tradici zlínského školství, to znamená těsné propojení teorie s praxí – školy s nemocnicí.
Sloupy symbolizují stabilitu, pečlivost, pracovitost a osobní přístup.
Vítám Vás na stránkách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. Naše vzdělávací zařízení se řadí k tradičním a významným středním školám regionu.
Velkou devizou školy je, že je zaměřena výhradně na výuku zdravotnických oborů. Pro absolventy základních škol jsou to obory ošetřovatel a zdravotnický asistent, pro absolventy středních škol diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář. Nezaměřujeme se pouze na samotnou výuku, ale snažíme souběžně pro žáky a studenty vytvářet podmínky pro zájmovou činnost a nabízet jim aktivity přirozeně doplňující a rozvíjející získané vědomosti. Velký důraz klademe na estetičnost prostředí školy a budování zájmu žáků a studentů o jeho udržování a zdokonalování.
Znakem naší školy je profesionalita a náročnost pedagogického týmu skloubená s jeho lidským, osobním a empatickým přístupem. Samozřejmostí je při tom vzájemná úcta mezi vyučujícími a žáky. Snažíme se vést žáky a studenty k samostatnosti, zvyšování své odpovědnosti a k posilování role vlastní aktivity.
Na baťovskou tradici navazujeme důrazem na slovo spolupráce. Základem je rozvoj spolupráce v trojúhelníku žák, rodič, učitel, stejně jako spolupráce mezi všemi pracovníky školy. Chápeme zároveň školu jako přirozené komunitní centrum a proto je naším záměrem využít materiálního i lidského potenciálu školy ke spolupráci s institucemi a obyvateli Zlína. K tomuto účelu škola vytvořila vlastní instituci – Akademii v Broučkově ulici a postupně se snaží vytvářet nabídku pro obyvatele všech věkových kategorií. Je potěšitelné, že se do těchto aktivit přirozeně zapojují i naši žáci a studenti.
Naše škola nabízí příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se mohou žáci a studenti profesně i osobnostně rozvíjet. Věřím proto, že většina současných žáků a studentů je v naší škole spokojena jak s klimatem, tak i s úrovní vzdělávání a výchovy. Dokladem dobré práce všech pracovníků školy je, že naši absolventi s téměř stoprocentní úspěšností získávají zaměstnání nebo pokračují ve studiu na vyšších nebo vysokých školách.
Pro ty, kteří teprve uvažují o volbě školy, jsme proto výbornou volbou. Přijďte se sami přesvědčit.
Mgr. Hynek Steska, ředitel školy