Dne 5. 1. 2018 se konal pro studenty oboru Diplomovaná všeobecná sestra odborný seminář na téma „Problematika invazivních vstupů“. Seminář vedl absolvent naší školy v oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář František Slimáček, DiS., klinický specialista na cévní přístupy. Přednáška byla rozdělena na dvě části. První teoretická část byla zaměřena na typy invazivních vstupů, možnosti a techniky jejich aplikace, komplikace a ošetřování. Ve druhé části lektor se studenty provedl praktickou ukázku vyhledávání vstupních míst kanylace pomocí ultrazvukového přístroje, včetně ukázky ošetření místa invazivního vstupu pomocí moderních ošetřovatelských technik a materiálů. Seminář studenti vyhodnotili jako zajímavé a přínosné doplnění učiva odborných předmětů. Více fotografií ze semináře naleznete ve fotogalerii webu školy.
Jitka Laholová
Ve čtvrtek 21. prosince, jsme absolvovali „předvánoční exkurze“ v Kardiovaskulárním centru KNTB, a. s. Zlín. Začali jsme v kardiostimulační ambulanci, kde jsme rozšířili své znalosti a vědomosti o srdci, fibrilacích a implantacích kardiostimulátorů a defibrilátorů díky přednášce Mgr. Martiny Miksové. Další zastávkou pro nás bylo pracoviště intervenční kardiologie, kde jsme si mohli vyslechnout podrobnosti o koronarografii od MUDr. Martina Gřivy, Ph.D. Mohli jsme být u samotného výkonu a byli jsme také svědky zavedení stentu u zúžené koronární cévy. Bylo to pro nás něco nového a velmi zajímavého, vše nám bylo perfektně vysvětleno a předvedeno. Poslední místo, kam jsme zavítali, byly laboratoře neinvazivní kardiologie. Výklad staniční sestry p. Babjarové byl velmi poučný, byl o vyšetřeních, jako je echokardiografie, ergometrie, HUT, EKG-Holter, TK-Holter, spirometrie a jícnové ECHO.. Někteří spolužáci si dokonce spirometrii vyzkoušeli na vlastní kůži. Děkujeme také touto cestou primáři MUDr. Coufalovi, všem sestrám a lékařům, kteří nás s tímto pracovištěm s velkou ochotou seznámili. Exkurze nás obohatily a posunuly v odbornosti, takže se velmi těšíme na další. Žákyně 3. B Veronika Koppová
Eva Řeháková
Dne 21.12.2017 jsme se my, žáci 4. ročníku oboru zdravotnický asistent, zúčastnili exkurze v psychiatrické nemocnici v Kroměříži, jejíž stavba začala již v roce 1905. Jedná se o zdravotnické zařízení se specializací na léčbu všech typů duševních onemocnění a psychických poruch. Nemocnice je poměrně dost rozlehlá, její kapacita je 956 lůžek a pracuje zde 830 zaměstnanců – lékaři, psychologové, všeobecné sestry, fyzioterapeuti atd. Sestřička nám vyložila, jak to tady s pacienty chodí, jak je lečí a co všechno dělají pro jejich zlepšení stavu. Celý areál se skládá z pavilonů s mřížemi na oknech, což nepřináší příjemný pocit, ale při vsupu do pár z budov se člověk hned rozveselí. Nachází se zde totiž několik dílen, kde pacienti tráví svůj volný čas. Zde mohou vařit, šít, malovat, a tak vytvářet krásná díla, do kterých projektují sami sebe. Ná závěr bych se s vámi chtěla podělit o motto nemocnice, které zní: „Všichni duševně nemocní si zaslouží respekt a lidskou důstojnost.“ A myslím, že právě tak by mělo být přistupováno ke všem pacientům. Za třídu 4.B napsala Kateřina Holbová.
Marta Malaníková
V závěru odcházejícího roku 2017 jsme aulu naší školy proměnili v starodávný Betlém. Podařilo se nám to pomocí šikovných studentů školy, kteří v rolích Panny Marie, Josefa, Tří králů, pasáčků, andílků vytvořili nádhernou vánoční atmosféru. Velké díky také patří všem hudebníkům, kteří svým zpěvem a hudebním doprovodem z této chvilky udělali nezapomenutelný zážitek. Programem nás provázeli dva milí moderátoři. Přejeme všem krásné Vánoce plné spokojenosti a v novém roce jen to dobré!!
Petra Matošková, Ladislava Bublíková
Ve čtvrtek 14. 12. 2017 jsme navštívili 21. budovu v areálu bývalého podniku Svit. Pro ubytované tam byla připravena komentovaná prohlídka Baťovy administrativní budovy – mrakodrapu, který se stal dominantou města Zlína. Velmi poutavé vyprávění ubytované zaujalo a všechny zvídavé dotazy naše průvodkyně ráda a s přehledem zodpověděla.
Petr Kudla
„Zachránit někomu život může každý“, 17 žáků a studentů naší školy se po přednášce o dárcovství kostní dřeně rozhodlo nebýt lhostejnými nad osudy lidí s hematoonkologickou chorobou a naplnili úvodní motto reálným skutkem – dne 12. 12. 2017 navštívili Hematologicko-transfuzní oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a.s. a po odběru vzorku krve vstoupili do Registru dárců kostní dřeně. Konkrétně do registru vstoupilo 5 žáků ze 4.A a 8 žáků ze 4.B oboru vzdělání Zdravotnický asistent a 4 studenti z oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář. Všem žákům a studentům za jejich rozhodnutí dát nemocným naději života děkujeme a velmi si jejich rozhodnutí vážíme! Vice fotografií najdete ve fotogalerii webu školy.
Andrea Bílková
Mise
Věříme v to, že pečovat o druhého znamená přiblížit se k němu a uvidět v něm člověka.
Vize
Naše škola je prostorem ke vzdělávání a výchově cílevědomých a rozvinutých osobností; zdravotnických pracovníků, schopných a ochotných pomáhat.
Široké a otevřené dveře charakterizují otevřenost k žákům, studentům, rodičům, odborné i laické veřejnosti všech generací.
Cihlové stěny poukazují k nejlepší tradici zlínského školství, to znamená těsné propojení teorie s praxí – školy s nemocnicí.
Sloupy symbolizují stabilitu, pečlivost, pracovitost a osobní přístup.
Vítám Vás na stránkách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. Naše vzdělávací zařízení se řadí k tradičním a významným středním školám regionu.
Velkou devizou školy je, že je zaměřena výhradně na výuku zdravotnických oborů. Pro absolventy základních škol jsou to obory ošetřovatel a zdravotnický asistent, pro absolventy středních škol diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář. Nezaměřujeme se pouze na samotnou výuku, ale snažíme souběžně pro žáky a studenty vytvářet podmínky pro zájmovou činnost a nabízet jim aktivity přirozeně doplňující a rozvíjející získané vědomosti. Velký důraz klademe na estetičnost prostředí školy a budování zájmu žáků a studentů o jeho udržování a zdokonalování.
Znakem naší školy je profesionalita a náročnost pedagogického týmu skloubená s jeho lidským, osobním a empatickým přístupem. Samozřejmostí je při tom vzájemná úcta mezi vyučujícími a žáky. Snažíme se vést žáky a studenty k samostatnosti, zvyšování své odpovědnosti a k posilování role vlastní aktivity.
Na baťovskou tradici navazujeme důrazem na slovo spolupráce. Základem je rozvoj spolupráce v trojúhelníku žák, rodič, učitel, stejně jako spolupráce mezi všemi pracovníky školy. Chápeme zároveň školu jako přirozené komunitní centrum a proto je naším záměrem využít materiálního i lidského potenciálu školy ke spolupráci s institucemi a obyvateli Zlína. K tomuto účelu škola vytvořila vlastní instituci – Akademii v Broučkově ulici a postupně se snaží vytvářet nabídku pro obyvatele všech věkových kategorií. Je potěšitelné, že se do těchto aktivit přirozeně zapojují i naši žáci a studenti.
Naše škola nabízí příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se mohou žáci a studenti profesně i osobnostně rozvíjet. Věřím proto, že většina současných žáků a studentů je v naší škole spokojena jak s klimatem, tak i s úrovní vzdělávání a výchovy. Dokladem dobré práce všech pracovníků školy je, že naši absolventi s téměř stoprocentní úspěšností získávají zaměstnání nebo pokračují ve studiu na vyšších nebo vysokých školách.
Pro ty, kteří teprve uvažují o volbě školy, jsme proto výbornou volbou. Přijďte se sami přesvědčit.
Mgr. Hynek Steska, ředitel školy